Budowa budynku gospodarczego – od czego zacząć?

Wybudowanie własnego domu jednorodzinnego to długoterminowa inwestycja, która pozwala cieszyć się niczym niezakłóconą przestrzenią mieszkalną, którą można na bieżąco modyfikować według własnych potrzeb. Bardzo często zdarza się, że stojący już dom nie posiada wystarczająco dużego pomieszczenia gospodarczego, które mogłoby pełnić jednocześnie funkcję składzika i kameralnego warsztatu roboczego. Z tego względu wiele osób decyduje się na budowę budynku gospodarczego. Od czego zacząć?

Budynek gospodarczy: niezbędne formalności

Tytuł właściciela działki budowlanej nie uprawnia nas do wzniesienia budynku gospodarczego bez wcześniejszej wiedzy władz lokalnych. Co prawda istnieją wyjątki od reguły, jednak budynki gospodarcze przy domach mieszkalnych się do nich nie zaliczają. Nie oznacza to jednak, że każdy planowany budynek na posesji wymaga otrzymania pozytywnej decyzji na budowę – uproszczona procedura zakłada budowę budynku gospodarczego na zgłoszenie. Obejmuje to obiekty wolnostojące, parterowe o powierzchni mniejszej niż 35 m2. Chcąc wybudować większy budynek należy uzyskać zgodę w urzędzie po uprzednim złożeniu kompletnej dokumentacji.

Budynek gospodarczy: nie tylko składzik

Funkcjonalność budynku gospodarczego nie musi kończyć się na składowaniu najpotrzebniejszych sprzętów czy narzędzi. Tego typu obiekty często wykorzystywane są jako dodatkowa przestrzeń robocza, np. jako pracownia stolarska czy kameralny warsztat samochodowy. Decydując się na budowę budynku gospodarczego można wziąć pod uwagę wyposażenie go w garaż, jeśli takowego nie posiadamy. W takim wypadku będzie to już metraż znacznie przekraczający 35m2, dlatego niezbędna okaże się zgoda na budowę.

Zobacz także: http://www.fakteo.pl/remont-dachu-o-czym-warto-pamietac/

Budynek gospodarczy: nowe technologie

Stawiając budynek gospodarczy na własnej posesji nierzadko zależy nam na przyspieszeniu terminu ukończenia inwestycji, dlatego warto skorzystać z nowoczesnych technik budowlanych. Świetnym przykładem będą tutaj szalunki systemowe, które okazują się przydatnym narzędziem nie tylko podczas budowy pełnowymiarowych obiektów mieszkalnych i użytkowych, ale i przy wznoszeniu budynków gospodarczych i garaży. Szalowanie z pomocą wytrzymałych konstrukcji przebiega znacznie szybciej niż z wykorzystaniem tradycyjnych desek, a uzyskanie pożądanego kształtu ścian betonowych i żelbetonowych nie wymaga wielkiego wysiłku. Co więcej, szalunki ścienne można wypożyczyć za niewielkie pieniądze, a ich montażu można dokonać własnoręcznie bez konieczności wynajmu specjalistycznego sprzętu. Skorzystanie z profesjonalnych szalunków ściennych to gwarancja wysokiej jakości wykonania budynku gospodarczego wolnego od wad konstrukcyjnych.

Budynek gospodarczy: wykończenie

Ostatni etap budowy budynku gospodarczego, który wymaga najmniej wysiłku i małego nakładu finansowego. Wystarczy zastosować najprostsze i najbardziej budżetowe techniki wykończeniowe, gdyż bardziej zależy nam na funkcjonalności budynku niż jego ostatecznym wyglądzie zewnętrznym i aranżacji. Warto skupić się na jego docelowym przeznaczeniu i urządzić go według własnych potrzeb.

One Reply to “Budowa budynku gospodarczego – od czego zacząć?”

Dodaj komentarz