Ciąża a suplementacja – co i jak?

Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, wiele rzeczy się zmienia. Jest to wymagający czas, w którym będzie musiała wyjątkowo o siebie dbać, aby zapewnić rozwijającemu się płodowi wszystko, czego potrzebuje. Regularne wizyty u lekarza, zdrowy tryb życia oraz odpowiednie odżywianie to podstawa, niemniej należy mieć na uwadze, że zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze może być nie lada wyzwaniem. Ogromną pomocą będzie odpowiednia suplementacja.

Ciąża a uzupełnianie diety suplementami

Jakie suplementy diety w ciąży należy przyjmować i czym się kierować przy wyborze preparatu? I dlaczego w ogóle warto rozważyć suplementację? Nic nie zastąpi zdrowej diety. Przyszła mama powinna odżywiać się różnorodnie, kierując się zasadami piramidy żywieniowej – sięgać po pełnoziarniste produkty zbożowe, spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie, oraz zadbać o to, aby w jej jadłospisie znalazło się dobrej jakości białko.

Często zaleca się ciężarnym włączenie do swojego tygodniowego menu tłustych ryb morskich, które są bogactwem kwasu DHA, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu, serca oraz do prawidłowego widzenia. Wiele przyszłych mam obawia się jednak zanieczyszczeń mogących występować w rybach morskich (m.in. rtęć, metale ciężkie, dioksyny, PCB), część z nich również nie przepada za rybami, dlatego kwasy DHA z powodzeniem dostarczyć sobie na drodze suplementacji. Warto postawić na preparaty dobrej jakości, zawierające wysoko oczyszczony olej z ryb morskich.

Szacuje się, że ok. 80 % ciężarnych we wczesnych etapach ciąży boryka się z uporczywymi mdłościami, spowodowanymi przez zmiany hormonalne. Nudności nie tylko są kłopotliwe i obniżają komfort życia, ale też doprowadzają do utraty cennych składników odżywczych, toteż suplementacja jest sposobem na uzupełnienie tych braków.

Suplementy diety w ciąży – jakie jeszcze składniki warto suplementować?

Kolejnym składnikiem, który dobrze jest uwzględnić w suplementacji w ciąży (jak również na etapie przygotowywań do niej) jest kwas foliowy. Foliany pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny, wspierają działanie układu odpornościowego, oraz biorą udział w procesie podziału komórek. Niezwykle istotne jest to, że przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, które może doskwierać ciężarnym.

Istotny jest również jod, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wspomaga on również układ nerwowy. Witamina D wspiera prawidłowe wchłanianie i wykorzystywanie wapnia oraz fosforu, co przekłada się na utrzymanie zdrowego kośćca. Część przyszłych mam powinna również suplementować żelazo, tak ważne w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Wybieramy suplementy diety w ciąży – co jest ważne?

Należy zachować ostrożność co do doboru preparatu. Więcej wcale nie oznacza lepiej. Niektóre składniki mogą wchodzić ze sobą w reakcje i wzajemnie osłabiać swoje działanie, toteż odpowiednia kompozycja jest kluczowa. Aby mieć pewność, że preparat jest godny zaufania i został odpowiednio opracowany, warto wybierać suplementy z rekomendacją PTGiP.

Dodaj komentarz