Czym jest czujnik zaniku fazy? Działanie i przeznaczenie

Właściwie dobrane komponenty elektryczne dbają o bezpieczeństwo pracy systemów, maszyn i urządzeń. W tym celu używane są także czujniki zaniku fazy. Do czego służą i jakie mają zastosowanie?

Czujnik zaniku fazy – co to jest?

Zakłócenia w działaniu sieci trójfazowych mogą mieć negatywny wpływ na pracę podłączonych do nich silników elektrycznych, co może nawet prowadzić do ich uszkodzenia. Jako że są to drogie komponenty, duże znaczenie ma ich właściwa ochrona.

Element określany jak czujnik zaniku fazy jest rodzajem produktu przeznaczonym do zabezpieczania silników elektrycznych, które są zasilane z trójfazowych sieci elektrycznych.

Czujniki zaniku fazy pozwalają na za wykrywanie zaniku jednej z faz oraz asymetrii napięć występujących pomiędzy fazami, które mogą zagrozić uszkodzeniem silnika elektrycznego stosowanego w różnych systemach, maszynach oraz urządzeniach.

Jak działa czujnik zaniku fazy?

Gdy w sieci elektrycznej dochodzi do zaniku napięcia w dowolnej fazie albo do powstania asymetrii napięciowej pomiędzy fazami, wtedy czujnik zaniku fazy po wykryciu tego typu zdarzeń natychmiast powoduje wyłączenie silnika elektrycznego. Następuje to najczęściej z parusekundowym opóźnieniem, dzięki czemu można zredukować ryzyko wyłączenia silnika w momencie chwilowych spadków napięcia.

W sytuacji, gdy dochodzi do ponownego powrotu napięcia powyżej określonego poziomu, który pozwala na ponowne działanie silnika elektrycznego. Jeżeli jednak nadal dochodzi do anomalii, wtedy uruchomienie silnika nie jest możliwe, co zabezpiecza go przed uszkodzeniem.

Czujniki zaniku fazy – gdzie są stosowane?

Komponent jak czujnik zaniku fazy może być zastosowany w różnych systemach, w których wykorzystuje się silniki elektryczne.

Najczęściej czujniki te wykorzystywane są w systemach automatyki przemysłowej, które są wykorzystywane jako wsparcie w procesach produkcyjnych i technologicznych w wielu branżach.

Jak montuje się czujnik zaniku fazy?

Zamontowanie komponentu jak czujnik zaniku fazy odbywa się na szynach, najczęściej szynach 35 mm. Są one podłączane za pomocą zacisków śrubowych.

Sygnalizacja pracy czujnika odbywa się za pomocą umieszczonych na nich diod.

Gdzie można zakupić czujniki zaniku fazy?

Czujniki zaniku fazy są montowane obecnie w różnych systemach, które stosowane są w ramach automatyki przemysłowej. Można zakupić je między innymi w sklepach dostarczających wyposażenie do systemów automatyki oraz w dobrze wyposażonych sklepach elektrycznych. Ponadto dostępne są one bezpośrednio u producentów.

Dodaj komentarz