Czym jest franczyza i kiedy warto się na nią zdecydować?

Franczyza to bardzo popularny sposób na prowadzenie własnej działalności. Taki model biznesowy zyskuje w ostatnich latach mocno na popularności. Trudno się jednak temu dziwić. Jakie są powody tego, że decydując się na własny biznes decydujemy się na franczyzę i jakie są zalety takiego rozwiązania? Wyjaśniamy! 

Czym jest franczyza?

Franczyzą nazywamy system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami. Mowa oczywiście o podmiocie zwanym franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Jak działa franczyza? Franczyzodawca nadaje swoim poszczególnym franczyzobiorcom prawo oraz nakłada na nich obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z jego koncepcją (przykładem może być tutaj np. sieć restauracji McDonald’s). Między współpracującymi podmiotami zostaje sporządzona pisemna umowa, która określa, że w zamian za bezpośrednie lub pośrednie świadczenia finansowe uprawnienie to upoważnia indywidualnego franczyzobiorcę do korzystania z rozwiązań i dorobku franczyzodawcy. Mowa o między innymi znaku towarowym, modelu prowadzenia działalności gospodarczej, różnorakich rozwiązaniach technicznych, systemów postępowania i innych praw własności intelektualnej lub przemysłowej, a także możliwości korzystania ze stałej pomocy handlowej i technicznej franczyzodawcy.

Jeśli chcesz więcej informacji na temat, co to jest franczyza, to odwiedź stronę iblf.pl.

Wady i zalety franczyzy

Franczyza ma zarówno wady, jak i zalety. Warto więc byśmy wymienili sobie te najważniejsze.

 1. Wady:
  1. podporządkowanie się,
  2. kontrola i kary,
  3. plany sprzedażowe,
  4. opłaty franczyzowe,
  5. zbiorcza odpowiedzialność,
  6. pomyłki franczyzodawcy.
 2. Zalety:
  1. znana marka,
  2. sprawdzony pomysł,
  3. szkolenia,
  4. wsparcie franczyzodawcy,
  5. dofinansowanie,
  6. możliwość ominięcia barier wejścia na rynek,
  7. zniwelowanie ryzyka biznesowego,
  8. efekt skali.

Franczyza może być świetnym pomysłem, jeśli chcemy wystartować z własną działalnością, ale nie mamy pomysłu jak zacząć od podstaw.

A czy Wy mieliście do czynienia z taką metodą działalności?

Dodaj komentarz