Czym jest walidacja patentu europejskiego?

Po opatentowaniu wynalazku lub innowacyjnego rozwiązania (ogólnie określa się to patentem) niezbędne są dalsze formalności zmierzające do uzyskania ochrony patentowej. Taka ochrona dotyczy przeważnie jednego kraju. Chcąc rozszerzyć ją na inne kraje trzeba poddać się walidacji.

Patent na wynalazek a ochrona międzynarodowa

Wynalazki mogą i powinny zostać opatentowane – trzeba w tym celu starać się o przyznanie patentu europejskiego. Tego typu patent może być następnie chroniony i właśnie w tym celu przeprowadzana jest walidacja patentu europejskiego w Warszawie. Dotyczy ona krajów należących do UE, objętych konwencją.

Patent może dotyczyć Europy i liczyć się na całym jej terytorium, być wykazany w bazach i zestawieniach po dopełnieniu niezbędnych procedur. Żeby opatentować wynalazek w ten sposób konieczne jest zgłoszenie go do Europejskiego Urzędu Patentowego w Monachium.

Rzecznik patentowy – jak może pomóc?

Ważną rzeczą do zrealizowania będzie na pewno ochrona patentowa wynalazku w Warszawie. Można ją uzyskać na dwadzieścia lat od daty złożenia wniosku. Wiąże się to z poniesieniem kosztów, ale warto się postarać, by wynalazek otrzymał odpowiednią ochronę. Dzięki temu nie będzie sytuacji wykorzystania go przez osoby trzecie.

W zakresie tych trudnych formalności pomóc może rzecznik patentowy w Warszawie. Specjalistów tych trzeba szukać właśnie w dużych miastach, bo wciąż jest ich niewielu. Oferują wsparcie jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich procedur zmierzających do uzyskania patentu. Wykazują się dużą wiedzą w zakresie prawa.

Usługi patentowe – patent w zakresie europejskim

Zgłoszenie wynalazku do urzędów w Polsce lub w Europie nie jest darmowe. Urząd nalicza opłatę za przyjęcie dokumentacji i warto zmieścić się w przewidywanej liczbie stron. Nadmiarowe kartki są dodatkowo płatne. Właściwy opis patentowy może wymagać pomocy – zapewni ją profesjonalne doradztwo patentowe w Warszawie.

Podsumowując, poprzez dokonanie walidacji patentu europejskiego można uzyskać ochronę na patent w wybranym kraju europejskim. W tym celu trzeba udać się do odpowiedniego urzędu.

Dodaj komentarz