Kosmetycznym hitem ostatnich sezonów są produkty z zawartością kwasu hialuronowego, który według obietnic doskonale nawilża skórę. Zarówno apteczne jak i drogeryjne półki uginają się od kremów nawilżających z jego zawartością do każdego rodzaju cery. Kwas hialuronowy możemy znaleźć w kremach zarówno za kilkanaście jaki kilkaset złotych. Jednak wiele użytkowniczek, nawet produktów z wyższej półki czuje się zawiedziona ich działaniem. 

Pierwsze wrażenia z korzystania z kosmetyków z zawartością kwasu hialuronowego zazwyczaj są niezwykle pozytywne a efekty spektakularne. Niestety z biegiem czasu entuzjazm opada ponieważ stan cery zamiast polepszać się jest coraz gorszy.  Czy producenci kremów oszukują? Kremy nie zawierają wystarczającej ilości kwasu? Być może zdarzają się takie przypadki, ale nie tutaj tkwi problem.

Zamiast nawilżać jeszcze bardziej wysusza

Kluczową kwestią jest wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego. Aby kwas hialuronowy spełniał swoje zadanie poprawy nawilżenia skóry, musi wnikać w jej głębsze warstwy, a żeby było to możliwe jego cząsteczki muszą być odpowiednio małe. Po wniknięciu w głębsze warstwy skóry kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom higroskopijnym a więc przyciągającym i magazynującym cząsteczki wody zapobiega wysuszaniu skóry. Co się dzieje kiedy cząsteczki są za duże? Mniejszym problemem byłby fakt, że krem po prostu nie spełnia swojej funkcji. Niestety produkty z taką zawartością mogą wpływać wręcz odwrotnie – stopniowo wysuszać i odwodnić skórę.

Dlaczego?

Cząsteczki, które nie są w stanie przecisnąć się przez zewnętrzną warstwę skóry zostają na naskórku. Pierwsze wrażenie takiego działania może być pozytywne bo naskórek staje się sprężysty i nawilżony, ale … przecież kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne i przyciąga wodę, a jeśli zostaje na naskórku to wodę wyciąga z…. głębi skóry. W efekcie takiego długotrwałego działania skóra staje się coraz bardziej odwodniona. Dlatego nie warto kupować „pierwszego lepszego” kremu z kwasem hialuronowym ponieważ ten niewłaściwy nie tylko nie zadziała, a dodatkowo przyniesie spustoszenie skórze. Natomiast spektakularny i dogłębny efekt zapewnią kremy o odpowiedniej wielkości cząsteczek.

Diabeł tkwi w rozmiarze

Produkty, które przyniosą oczekiwane rezultaty powinny zatem zawierać kwas hialuronowy o niskiej i zróżnicowanej masie cząsteczkowej. Jednym z produktów zawierających odpowiednio dobrane wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego jest Hyaluronic Drops marki Fusion Mesotherapy – niewiarygodnie silnie nawilżający krem całodobowy z technologią “water drop” zamykający kropelki wody w głębi skóry. Co ważne, ultranawilżające kremy z kwasem hialuronowym są polecane osobom z cerą mieszaną a nawet tłustą, ponieważ regulują poziom jej nawilżenia nie pozostawiając na jej powierzchni tłustego filmu.

Dodaj komentarz