Jak klimakterium wpływa na samopoczucie?

Menopauzę często przedstawia się w mediach jako coś, czego należy się obawiać i co powoduje znaczne obniżenie jakości życia. Oczywiście, każda kobieta przechodzi ten trudny czas inaczej, warto jednak wcześniej zapoznać się z najczęściej występującymi objawami, tak aby później uniknąć przykrej niespodzianki i niepotrzebnego stresu.

 Co to jest menopauza?

Menopauza, inaczej klimakterium bądź przekwitanie, to czas, podczas którego następuje zupełne ustanie cykli miesiączkowych, żeby jednak móc ją stwierdzić, krwawienie nie może się pojawić w przeciągu ostatnich 12 miesięcy i nie może być związana z operacją czy zmianami hormonalnymi wynikającymi na przykład z choroby. Klimakterium najczęściej doświadczają kobiety między 45., a 55. rokiem życia, niemniej ostateczny wiek zależny jest od kilku czynników, między innymi historii ciąż i porodów, przebytych chorób czy długości cyklu miesiączkowego. W związku z rosnącym tempem życia i coraz częstszym występowaniem chorób cywilizacyjnych, jak np. Hashimoto czy cukrzycy typu I, u części Pań może wystąpić zatrzymanie miesiączkowania już przed czterdziestką.

Wpływ menopauzy na samopoczucie

Klimakterium może dawać szereg nieprzyjemnych objawów, choć nie u każdej kobiety one wystąpią – szacuje się, że około 1/3 Pań przejdzie ten okres bezobjawowo. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się problemy ze snem, spadek libido, uczucie osłabienia i uderzenia gorąca, nie jest jednak niczym dziwnym odczuwanie pogorszenia samopoczucia. Najczęściej sygnalizowane są wahania nastroju, problemy z koncentracją i chroniczne zmęczenie, u części kobiet występuje jednak depresja okołomenopauzalna, która powinna być leczona z pomocą psychoterapeuty. Najczęściej choroba rozwija się po cichu i rozpoczyna od typowym dla klimakterium objawów somatycznych, jeśli natomiast dojdą do nich symptomy psychiczne, takie jak permanentne osłabienie, rozdrażnienie, płaczliwość, napady lęku czy zaburzenia snu,warto rozważyć przeprowadzenie badań i konsultację u specjalisty.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

W aptekach dostępny jest szereg preparatów, które mają za zadanie minimalizować lub przynajmniej nieco ograniczyć występowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Zanim się po nie sięgnie, warto jednak rozważyć wdrożenie kilku prostych zmian stylu życia. Poprawie samopoczucia bardzo dobrze służy codzienna aktywnoś

fizyczna; nie muszą to być bardzo forsowne ćwiczenia, ale takie, które danej kobiecie sprawią radość – zazwyczaj bardzo korzystny wpływ wywiera joga, pilates lub zajęcia taneczne. Warto ponadto zmodyfikować dietę, zrezygnować lub ograniczyć alkohol i potrawy mocno przetworzone, a jeść dużo warzyw i owoców oraz pić minimum 2 litry wody dziennie. Pomimo że klimakterium często łączy się z zaburzeniami snu, warto jest ustabilizować swój rytm dobowy bowiem właściwa ilość snu zmniejsza ryzyko wystąpienia wspomnianej wcześniej depresji okołomenopauzalnej.

Dodaj komentarz