Jak leczyć refluks?

Choroba refluksowa jest dość nieprzyjemną dolegliwością o przewlekłym charakterze. Na pewnym etapie leczenia wymaga stosowania leków. Jeśli jednak  lekceważymy objawy tego schorzenia i nie będziemy stosowali leczenia, to możemy narazić się na różnego rodzaju powikłania.

Metody leczenia refluksu

W pierwszej kolejności, jeśli zacznie nam przewlekle dokuczać refluks, to powinniśmy udać się do lekarza. Od jego decyzji zależy, w jaki sposób będziemy mogli zwalczać tę chorobę. Przede wszystkim możemy się spodziewać, że lekarz zaleci nam znaczną rewolucję w naszym dotychczasowym sposobie odżywiania się. Albowiem refluks w dużej mierze może być wynikiem właśnie złej diety.
Leczenie farmakologiczne

W dalszej kolejności lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu leczenia przy pomocy leków. Farmakologia w tym wypadku ma już opracowanych kilka rodzajów leków, które z powodzeniem pomagają w zwalczaniu refluksu. Przede wszystkim są to leki, które w znacznym stopniu hamują ilość wydzielanego kwasu żołądkowego. Należy oczywiście podkreślić, że farmakologia zasadniczo nie usuwa przyczyn refluksu, ale znacznie łagodzi jego skutki.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie farmakologiczne pozwala na odpowiednią regenerację błony śluzowej. Lekarze najczęściej zalecają stosowanie choćby takich leków, jak IPP, czyli inhibitory pompy protonowej. Leki te wpływają na stopień wydzielania kwasu w żołądku, a także pozwalają na odpowiednie gojenie się ran powstały na błonie śluzowej. W dalszej kolejności lekarz może zalecić nam stosowanie również blokerów receptora H2 Te leki z kolei blokują wydzielanie soku żołądkowego.

Operacyjne leczenie refluksu

Niemniej jednak jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi skutków, lekarz może zalecić leczenie operacyjne. Na czym polega leczenie operacyjne w przypadku choroby refluksowej? Przede wszystkim chodzi tutaj o operację mającą na celu znaczne wzmocnienie dolnego zwieracza przełyku. Na czym polega taka operacja? Przede wszystkim chirurg wykonuje kilka nacięć na brzuchu, przez które zostaje wprowadzony laparoskop, a także inne narzędzia wykorzystywane przez chirurga. Oczywiście należy wtłoczyć również odpowiednią ilość dwutlenku węgla do jamy brzusznej, aby poprawić komfort pracy lekarza. Następnej chirurg tworzy wokół przełyku z tego rodzaju mankiet wykonany z przedniej i tylnej ściany żołądka i właśnie on ma za zadanie wzmocnić dolny zwieracz przełyku.

Dodaj komentarz