Zakup mieszkania czy nowego samochodu to przeważnie na tyle duży wydatek, że bardzo ciężko byłoby go pokryć z oszczędności. Właśnie z tego powodu, ludzie decydują się na pożyczki i kredyty, które pomagają im sfinansować spełnienie ich marzeń. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy spłata kredytu zaczyna nas przerastać? Mamy wtedy kilka opcji. Jedną z nich jest podanie o umorzenie odsetek. Kiedy możemy się o nie postarać i przede wszystkim – jak je napisać, aby pożyczkodawca przychylił się do naszej prośby?
Umorzenie odsetek – kiedy jest możliwe?
Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej opcji, ale umorzenie odsetek jest możliwe w niektórych sytuacjach. Niezależnie czy nasze zobowiązanie to szybka pożyczka przez internet, czy kredyt hipoteczny – jeśli dobrze uzasadnimy naszą prośbę, podmiot udzielający nam pożyczki może odstąpić od wymagania od nas spłaty odsetek naszej pożyczki.
W jakich sytuacjach możemy się o to postarać? Przede wszystkim wtedy, kiedy niemożność spłaty kredytu nie wynika z naszej złej woli, tylko z przyczyn losowych, takich jak choroba, lub utrata pracy. Odsetki mogą być także umorzone w sytuacji, kiedy naszym źródłem finansowania pożyczki są zasiłki od państwa. Leży to wtedy w publicznym interesie, ponieważ spłatę takiego kredytu biorą na siebie wszyscy obywatele.
Podanie o umorzenie odsetek – jak je napisać?
Zanim przejdziemy do kwestii jak poprawnie napisać podanie o umorzenie odsetek, musimy wziąć pod uwagę, że umorzenie odsetek zależy tylko od dobrej woli podmiotu, który nam tej pożyczki udzielił. Właśnie dlatego konieczne jest, żeby podanie o umorzenie było jak najlepiej umotywowane.
Podanie powinno mieć charakter prośby – zwracamy się w nim do pożyczkodawcy, który może, choć nie musi się do niej przychylić. Mając to na względzie, powinniśmy postawić raczej na ton porozumienia i zawrzeć we wniosku, że zaistniała sytuacja nie wynika z naszej złej woli i chcielibyśmy ją rozwiązać z jak największą korzyścią dla każdej ze stron.
Konieczne będzie też dopracowanie naszego podania pod względem technicznym. Nie może w nim zabraknąć oczywiście naszych danych, oraz danych osoby, do której się zwracamy. Przed przystąpieniem do pisania podania, warto więc zwrócić uwagę, kto zajmuje się naszym długiem. Może zdarzyć się tak, że nasza sprawa została przekazana firmie windykacyjnej, co oznacza, że to bezpośrednio do niej musimy skierować naszą prośbę.
Kluczowym elementem naszego podania, powinno być jego uzasadnienie. Wynika to z faktu, że umorzenie odsetek jest możliwe tylko wtedy, kiedy leży to w interesie publicznym, lub niemożność spłaty wynika z sytuacji losowej. Pamiętajmy o tym, że im bardziej logiczne i sensowne będzie nasze uzasadnienie, tym mniejsza będzie szansa na to, że nasz wniosek zostanie odrzucony. Możemy także zawrzeć w naszym podaniu fakt, że kiedy odzyskamy zdolność do podjęcia pracy, od razu przystąpimy do spłaty naliczonych nam rat – pokaże to kredytodawcy, że zależy nam na spłacie zobowiązania i utwierdzi go w przekonaniu, że brak ciągłości spłaty to przejściowy problem.