Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że tylko tania biżuteria może pokrywać się ciemnym nalotem i świadczy to i jej kiepskiej jakości. Takie myślenie jest błędne, gdyż srebro jak każdy inny metal wchodzi w reakcje z powietrzem, wodą czy innymi substancjami czy metalami.
Czy tylko tania biżuteria czernieje?
Ciemny, nieestetyczny nalot na srebrnej biżuterii to efekt takich właśnie reakcji i nie ma on związku z ceną samego wyrobu jubilerskiego. Zauważono, że biżuteria rzadko noszona szczególnie mocno jest narażona na zaśniedzenie. Dlatego też często jesteśmy zawiedzeni stanem, w jakim znajdujemy zapomniane w szkatułce srebrne kolczyki czy łańcuszki. Srebrne łańcuszki damskie są więc narażone na takie zanieczyszczenia bez względu na cenę za jaką je kupiliśmy. Na szczęście zmiany te są odwracalne i w łatwy sposób możemy poradzić sobie z nimi sami, szczególnie jeśli w grę wchodzi tak mało skomplikowana biżuteria jak łańcuszek. Należy jednak pamiętać aby do czyszczenia zdjąć zawieszkę, zwłaszcza jeśli ozdobiona jest ona kamieniem, cyrkonią czy perłą. Takie elementy wymagają innego sposobu czyszczenia niż łańcuszek, ze względu na klej, który roztwory wodne mogłyby rozpuścić.
Domowe sposoby na wyczyszczenie srebrnego łańcuszka
Pasta do zębów – ten powszechny środek do higieny jamy ustnej posiada doskonałe właściwości czyszczące srebro i przywracające mu połysk. Łańcuszek wystarczy w całości pokryć dokładnie pastą do zębów i zostawić na jakiś czas. Następnie wystarczy wypłukać łańcuszek pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Warto zaznaczyć aby pasta nie była wybielająca, gdyż może trwale odbarwić srebro.
Soda oczyszczona – w roztworze wody z sodą należy wymoczyć wyłącznie łańcuszek, zawieszkę z doklejoną ozdobą możemy tylko umyć zmoczoną w nim ściereczką. Najpierw należy wyłożyć miseczkę folią aluminiową a następnie stworzyć roztwór z ciepłej wody i sody oczyszczonej. Po takiej kąpieli wodnej łańcuszek wystarczy już tylko wypłukać i wysuszyć. Wszelki nalot powinien zniknąć.
Popiół – jest to najstarsza metoda czyszczenie srebra, stosowana już przez nasze babcie do pielęgnacji srebrnych sztućców. Aby wyczyścić łańcuszek również można go wykorzystać nakładając popiół na miękką ściereczkę. Z racji swojej faktury łańcuszek może być jednak trudno doczyścić popiołem za to większą zawieszkę już zdecydowanie tak. Należy pamiętać aby nie wykorzystywać popiołu węglowego gdyż może porysować srebro.
Jak zadbać o srebrną biżuterię?
Aby nasza biżuteria dłużej zachowała piękny wygląd warto zadbać o nią od samego zakupu i odpowiednio ją przechowywać. Najodpowiedniejsze do tego są zamykane szkatułki, w których liczne przegródki i kieszonki pozwalają oddzielić poszczególne elementy i zapobiec ich wzajemnemu rysowaniu się. Łatwiej jest też uchronić cienkie łańcuszki czy bransoletki przed splątaniem czy zerwaniem. Złoto i srebro źle na siebie oddziaływają dlatego warto trzymać je oddzielnie. Jeżeli nie mamy specjalnej szkatułki i całą kolekcję biżuterii trzymamy w jednym pudełku to warto zainwestować w małe, bawełniane woreczki i w nich trzymać szczególnie małe kolczyki, pierścionki czy też łatwo plączące się łańcuszki.