Jaki wpływ ma na nas praca przy roślinach?

Badania naukowe potwierdzają, że otoczenie roślin ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie na łonie natury odpręża, dzięki czemu czujemy się zrelaksowani i szczęśliwi. Także towarzystwo kwiatów poprawia ogólną atmosferę, zwiększa naszą kreatywność, a my dzięki temu pracujemy wydajniej.

Praca w ogrodzie poprawia stan kości

Owoce czy warzywa to nie jedyna zaleta posiadania własnego ogrodu. Prace ogrodowe pozwalają zapewnić naszemu organizmowi codzienną dawkę aktywności fizycznej, a także korzystnie wpływają na kondycję naszych kości. Pielęgnacja roślin jest związana z wykonywaniem głównie ćwiczeń oporowych, które wzmacniają nasze stawy oraz narządy, chroniąc nas przed osteoporozą. Zajęcia na świeżym powietrzu korzystnie wpłyną także na naszą kondycję, dzięki czemu zwalczamy infekcje i rzadziej chorujemy. Ogród to jednak nie tylko praca mięśni, ale także mózgu. Każdy ogrodnik kształtuje i udoskonala w ten sposób swoją pamięć. Stwórz piękne miejsce bogate w pokarm lub kwiaty z korzyścią dla siebie i swojej rodziny. Szerzej wpływ ogrodu na nasze zdrowie jest opisane w tym artykule.

Angażowanie dzieci w prace ogrodowe

Zachęcanie swoich dzieci do pomagania niesie ze sobą wiele zalet. Oprócz sumienności, przede wszystkim uczą się, aby doceniać otaczający ich świat. Prace ogrodowe to także nauka cierpliwości. Dzieci w ten sposób mogą śledzić rozwój życia rośliny od wysiewu aż po obumieranie. Warto uświadomić swoje pociechy, że nie wszystko może potoczyć się tak jak zaplanowały, zwłaszcza jeśli zwierzęta rozgrzebią grządki lub robaki zniszczą plony. Poprzez prace wykonywane na łonie natury dziecko uczy się systematyczności oraz tego jak współpracować w grupie. Zachęcenie dziecka do takiej inicjatywy niekiedy bywa trudne, ale wskazówki umieszczone na blogu Mamaćwiczyfitness z pewnością pomogą zachęcić każdego leniucha. Cenna wiedza na temat przyrody oraz ćwiczenia ruchowe na świeżym powietrzu to naturalny sposób na zachowanie zdrowia. Praca oraz zabawa w ogrodzie to także szansa na wchłanianie naturalnej witaminy D czerpanej ze słońca.

Wpływ roślin doniczkowych na zdrowie

Kwiaty doniczkowe nie tylko ozdabiają dom, ale także poprawiają nasze zdrowie. Nawilżają powietrze oraz oczyszczają z zanieczyszczeń, pozytywnie wpływając na nasz układ nerwowy i poprawę humoru. Najważniejszym bodźcem, który działa na nasze samopoczucie jest zapach. Także obecność niektórych drzewek cytrusowych może poprawić naszą koncentrację i pobudzić do pracy, a patrzenie na rośliny przynosi ulgę zmęczonym oczom.

Zieleń w biurze jako korzyści dla pracowników

Posiadanie roślin w biurze zmienia cały wystrój. Jego wnętrze wydaje się zimne i puste, gdy nie ma w nim żadnych kwiatów, więc im więcej ich tym lepiej. Zwłaszcza jeśli dotyczy to miejsca pracy, w którym spędzasz większość swojego czasu. Nie inwestuj w kosztowny odświeżacz powietrza, postaw na kilka roślin doniczkowych, które podnoszą jego wilgotność, przyśpieszając cyrkulację, co jest bardzo ważne w klimatyzowanych pomieszczeniach. Złe warunki pracy niekorzystnie wpływają na naszą psychikę i zdrowie, dlatego wielu projektantów wnętrz w swoich aranżacjach stawia na odpowiednio dobrane rośliny. Warto też wziąć pod uwagę, czy wybrane kwiaty będą miały dużo światła w danym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz