Jakie artykuły higieniczne dla dzieci?

W przypadku małych dzieci niezwykle istotną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja ciała, ponieważ gwarantuje prawidłowy rozwój i dobry stan zdrowia. Zaleca się przede wszystkim stosowanie wyselekcjonowanych artykułów higienicznych, które niwelują podrażnienia, nawilżają skórę, zapobiegają groźnym infekcjom oraz niszczą szkodliwe drobnoustroje. Najważniejsze z nich zostaną przedstawione w dalszej części artykułu.

Wrażliwa skóra wymaga szczególnej troski

Podstawowe artykuły higieniczne dla dzieci to przede wszystkim miękkie chusteczki nawilżane, przeznaczone stricte do usuwania zanieczyszczeń z ciała i przywracania maluchowi optymalnego uczucia świeżości. Doskonale sprawdzają się zarówno podczas zmieniania pieluszek, jak i spacerów na świeżym powietrzu czy długich podróży. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny zawierać łagodzący pantenol, regenerującą allantoinę, emolienty, witaminę E, glicerynę i olejek z drzewa herbacianego. Drugą kategorię niezbędnych artykułów pielęgnacyjnych stanowią delikatne płatki kosmetyczne wykonane z naturalnej bawełny. Służą one do przemywania fałd skórnych, pachwin i oczu, a dodatkowo ułatwiają nakładanie oliwki, kremu bądź zasypki. Na uwagę zasługują również produkty pomagające w utrzymaniu właściwej higieny uszu, do których zaliczamy m.in. wyprofilowane patyczki z ogranicznikiem (nieocenione przy eliminowaniu nieczystości z przewodu słuchowego) oraz krople i spraye (przystosowane do rozpuszczania woskowiny). Dzięki ich regularnemu wykorzystywaniu ograniczone zostaje ryzyko osłabienia zmysłu słuchu i rozwoju stanów zapalnych. Oto pozostałe godne polecenia elementy:

  • plastry opatrunkowe dedykowane do zabezpieczania skaleczeń i otarć (wykazują działanie wspomagające proces gojenia)
  • wilgotny papier toaletowy do kompleksowej higieny okolic intymnych
  • szczotka do czesania włosów
  • gąbka kąpielowa
  • ręcznik z kapturkiem
  • cążki do obcinania paznokci
  • podkłady zapewniające ochronę materaca lub pościeli przed zabrudzeniami (np. w trakcie przewijania malucha), a przy okazji pochłaniające brzydkie zapachy i zapobiegające powstawaniu bolesnych odparzelin skórnych

Pamiętajmy o odpowiednich preparatach kosmetycznych

Oprócz wymienionych dotychczas artykułów higienicznych, w łazienkowej szafce nie może też zabraknąć hipoalergicznych kosmetyków pielęgnacyjnych, które są pozbawione agresywnych substancji w postaci SLS (Sodium Lauryl Sulfate), silikonów, detergentów, parabenów, alkoholu czy syntetycznych barwników. Mowa tutaj zwłaszcza o: mydłach i żelach do mycia ciała, szamponach do włosów, kremach nawilżająco-regenerujących, zasypkach i pudrach, pastach do zębów o przyjemnym smaku oraz balsamach promieniochronnych z filtrem UV.

Na koniec warto dodać, że wybierając artykuły i kosmetyki dla dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania lub skład, tak aby były wystarczająco bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Stanowi to gwarancję braku podrażnień, wyprysków, reakcji alergicznych i innych niepożądanych zmian skórnych.

Dodaj komentarz