Łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi poradzić?

Każda kobieta marzy o estetycznych i zadbanych paznokciach, które pięknie się prezentują. Często pojawiającym się problemem jest ich łamanie i rozdwajanie się, przez co tracą one na wyglądzie. Aby stały się mocne i osiągały wymarzone długości, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnacje. Jak zadbać o paznokcie, by pozbyć się problemu łamliwości?

Postaw na zdrowie

Kłopot ze słabą płytką paznokcia może wynikać z problemów zdrowotnych, takich jak niewłaściwy poziom hormonów lub niedobór witamin. Zanim zaczniemy stosować specjalne preparaty, warto najpierw zadziałać od wewnątrz. W tym celu pomocne okażą się suplementy diety np. z biotyną – to przede wszystkim jej niedobory wpływają na łamliwość płytki paznokcia. Witaminę tą możemy znaleźć nie tylko w formie tabletek, ale również w produktach spożywanych na co dzień. Zawierają ją w sobie m.in. w orzechy włoskie, migdały a nawet pomidory i marchewki. Zaopatrując się w biotynę w taki sposób należy jednak pamiętać, że jej zawartość zmniejsza się podczas obróbki termicznej.

Innymi istotnymi dla zdrowych paznokci witaminami i minerałami są m.in. wapń, witamina E, A, a także żelazo i cynk. Warto zatem zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w te substancje, która zapewni długotrwały efekt pięknych paznokci. Większość z nich znajdziemy przede wszystkich w świeżych owocach i warzywach, przydatne okażą się także ryby, bogate w witaminy A.

Opieka od zewnątrz

Zastanawiając się, jak wzmocnić paznokcie, należy rozważyć nie tylko aspekt diety, ale także zastosowanie odpowiednich preparatów na płytkę paznokcia. Z pomocą przyjdą tu odżywki przeznaczone do kruchych i łamliwych płytek, które wzmocnią je dzięki zawartości olejków i minerałów. Na rynku można znaleźć również wiele preparatów, które oprócz pomocy w regeneracji, przyspieszają również wzrost paznokcia, pozwalając tym samym na osiągnięcie wymarzonej długości w szybszym tempie.

Dodatkowo, aby wzmocnić płytkę paznokcia, warto przeznaczyć kilka chwil ciągu tygodnia moczenie dłoni w olejku. Do ciepłej wody w miseczce należy wlać kilka kropel wybranego oleju (może to być np. oliwa z oliwek), dodać kilka kropli cytryny a następnie zamoczyć paznokcie i trzymać w ten sposób około 15-20 minut. Do osiągnięcia mocnej i zregenerowanej płytki wystarczy powtarzać proces 2-3 razy w tygodniu. Na blogu https://www.angelisiakbloguje.pl/ możemy przeczytać, że „oleje to jeden z największych sprzymierzeńców w walce z łamliwymi paznokciami. Oprócz kąpieli, dobrze jest także zaopatrzyć się w olej arganowy i codziennie na noc wcierać go w płytkę paznokcia oraz skórki dookoła niej.” Dzięki dużej zawartości kwasów nienasyconych tłuszczowych, witaminy A oraz E jest on doskonałym wyborem do regeneracji.

Odpowiednia codzienna pielęgnacja

Zadając sobie pytanie, jak wzmocnić paznokcie, kluczową odpowiedzią będzie – codziennie dbając o płytkę. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy obgryzać paznokci. Sprawia to, że zaczynają one pękać, stawać się kruche i łamliwe, ponadto nie wyglądają zbyt estetycznie. Jeśli borykamy się z problemem obgryzania, dobrze jest zastosować specjalne preparaty niwelujące ten odruch. Dodatkowo, do paznokci należy używać wysokiej jakości pilnika – obecnie najczęściej stosowanymi są szklane lub papierowe. Ich metalowe poprzedniki są odradzane, ponieważ szarpią płytkę paznokcia, powodując mikrouszkodzenia prowadzące do pękania.

Dodaj komentarz