Maść na łuszczycę to jeden ze sposobów miejscowej terapii łuszczycy. Jest to wygodna i łatwa forma aplikacji, zapewniająca działanie składników aktywnych maści dokładnie w miejscu, zmienionym chorobowo, na które aplikowana jest maść. Występują różnego rodzaju maści na łuszczycę, niektóre z nich mają za zadanie jedynie złuszczyć powierzchniowe łuski obecne na skórze, po to, aby później zastosowane leki ze składnikami aktywnymi, mogły lepiej i głębiej wnikać w warstwy skóry, dla osiągnięcia mocniejszego efektu terapii.
Składniki aktywne w maściach na łuszczycę oraz ich działanie
Składniki jakie standardowo zawiera maść na łuszczycę, mogą być pochodzenia naturalnego (np maść konopna, zawierająca wyciąg z konopi). Oto najpopularniejsze preparaty stosowane miejscowo w postaci maści w leczeniu łuszczycy:
- Maść z dziegciem na łuszczycę – dziegieć jest produktem powstałym podczas suchej destylacji drewna; w zależności od gatunku drzewa z jakiego jest pozyskiwany, występuje m.in. dziegieć sosnowy czy też dziegieć brzozowy; obydwa wspomniane dziegcie są z powodzeniem stosowane jako składniki maści na łuszczycę; dziegieć ma konsystencję smolistą, o bardzo nieprzyjemnym zapachu; ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz odkażające, co pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się.
- Maść sterydowa na łuszczycę – sterydy, a właściwie glikokortykosteroidy, to częste składniki, jakie zawiera maść na łuszczycę; charakterystyczne dla tej grupy leków jest silne działanie przeciwzapalne, co zapobiega występowaniu stanów zapalnych w łuszczycy.
- Maść konopna na łuszczycę – intensywnie nawilża oraz natłuszcza silnie przesuszoną skórę łuszczycową; wygładza skórę dotknięta łuszczycą, wpływa na normalizację podziałów komórek skóry (keranocytów), powoduje zmniejszenie uczucia napięcia skóry.
- Maść cynkowa na łuszczycę – może być stosowana wspomagająco w leczeniu łuszczycy; zawarty w maści cynk, powoduje szybszą regenerację skóry objętej łuszczycą oraz złagodzenie jej ognisk zapalnych.
- Maść robiona na łuszczycę – maści robione przepisywane są zazwyczaj przez dermatologów na receptę; to bardzo wartościowe maści, które farmaceuta w aptece wykonuje specjalnie dla nas; zawierają bogactwo składników aktywnych,tak dobranych, aby jak najskuteczniej zwalczać łuszczycę; maści robione na łuszczycę mogą mieć różne funkcje: mogą to być maści złuszczające (np. z mocznikiem), maści przeciwświądowe (np. z dodatkiem mentolu) lub właściwe maści zwalczające łuszczycę (np. maść z cygnoliną).
Sprawdź również: https://kutno.net.pl/lifestyle/szampon-na-luszczyce-z-naturalnymi-skladnikami/B85kMHqoDbpDPI93YdCk
Jak długo stosować maść i jakie efekty można uzyskać?
Maści należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza lub ulotki dołączonej do preparatu. W razie wątpliwości jak i ile razy dziennie stosować maść – zawsze możemy zasięgnąć takiej porady u farmaceuty w aptece, gdzie kupujemy maść. Istotne jest regularne jej stosowanie. Niektóre rodzaje można stosować doraźnie – w razie wystąpienie charakterystycznych objawów – np. maść przeciwświądowa na łuszczycę. Efektem stosowania jaki daje maść na łuszczycę skóry może być całkowite wyleczenie miejsc zmienionych chorobowo lub jedynie złagodzenie jej objawów jak świąd czy też suchość skóry.
Podsumowanie
Maści na łuszczycę to bardzo cenne preparaty, które pozwalają zwalczać zarówno objawy jak i przyczyny łuszczycy. Są wygodne i bezproblemowe w stosowaniu, dlatego są wybierane zazwyczaj na samym początku terapii łuszczycy. Istnieją maści bez recepty oraz na receptę. Warto jednak w przypadku schorzenia jakim jest łuszczyca, skontaktować się jednak ze specjalistą, aby mógł pomóc dobrać nam prawidłowe i przede wszystkim skuteczne dla nas leczenie.