Nietypowe elementy z blach. Jak je wykonać?

Wykonywanie nietypowych elementów z blachy może być proste i bezproblemowe, gdy tylko dysponujemy odpowiednim projektem, posiadamy odpowiedniej jakości materiał oraz współpracujemy z dobrą firmą, która specjalizuje się w CNC oraz cięciu laserowym.


Blacha to oczywiście jeden z obecnie najbardziej podstawowych i najczęściej wykorzystywanych elementów, z których wykonuje się najróżniejsze, często bardzo specjalistyczne elementy maszyn i urządzeń, obudowy, elementy karoserii czy obróbki blacharskie. Blacha to także powszechnie stosowany materiał do wszelkiego rodzaju wyposażenia linii produkcyjnych czy pakujących.

Nowoczesna obróbka blach – jedyny sposób na uzyskanie odpowiedniej formy

Zdecydowanie trzeba przyznać, że tylko i wyłącznie firmy, które specjalizują się w szeroko rozumianej branży CNC są w stanie wykonać gotowe elementy z blachy, według wcześniej powierzonego wzoru. Jest to możliwe dzięki posiadaniu odpowiedniego wyposażenia między innymi do takich usług, jak gięcie blach, wiercenie, frezowanie czy wycinanie laserem.

Zobacz także: https://www.swiatmargo.pl/reczne-i-mechaniczne-wycinanie-elementow-w-blachach-ktora-metoda-jest-bardziej-efektywna/

Postawą odpowiedni projekt

Nie może być mowy o profesjonalnym wykonywaniu części i elementów do maszyn czy innych urządzeń, gdy nie mamy profesjonalnie przygotowanego projektu. Projekt jest niezwykle ważny, gdyż kompleksowo podaje specyfikacje techniczną produktu, opisuje materiały, rozmiary, zastosowanie. Podejmując współpracę z wykonawcą np. https://emcek.waw.pl/ warto zdecydowanie taki projekt (oraz ewentualnie prototyp) posiadać.

Przycinanie, cięcie, wycinanie

To zdecydowanie podstawowe usługi, na które trzeba zwracać uwagę, gdy chcemy wykonać elementy maszyn i urządzeń. Cięcie laserowe czy gięcie zdecydowanie można wykonywać na szerokim asortymencie blach Wszystko zależy od tego, co potrzebujemy.

Ważna, aby:

– odpowiednio dopasować materiał do przeznaczenia,
– trzymać się projektu,
– zapewnić stabilność wymiarową,
– nie niszczyć materiału,
– zachować odpowiednią precyzję pracy,
– zachować powtarzalność wykonywanych elementów,
– stosować taką metodę pracy, aby nie zmieniać parametrów technicznych materiału.

Ciecie blach wykonywać się powinno na specjalnym laserze o dużej mocy, który jest sterowany komputerowo. Natomiast gięcie blach odbywa się na specjalnie przygotowanych do tego celu giętarkach i zaginarkach. Wykorzystanie dedykowane sprzętu zdecydowanie przyczyni się do tego, że otrzymamy taki poziom części, na jakim nam najbardziej zależało.