Notariusz – kto może wykonywać taką pracę?

Notariusz to specjalista, do którego większość osób uda się przynajmniej raz w swoim życiu. To właśnie on uwierzytelnia akty sprzedaży i nabycia nieruchomości, ale też potwierdza swoim podpisem akt darowizny. 

Jakie zadania ma na swoich barkach notariusz?

Notariusz we Wrocławiu na Psie Pole jest osobą prawnie upoważnioną do poświadczania dokumentów i wykonywania innych usług notarialnych. Aby zostać notariuszem, dana osoba musi najpierw ukończyć studia prawnicze, a następnie odbyć 3,5-letnią aplikację. Po zakończeniu jej musi zdać Asesurę Notarialną (trwającą 3 lata i 6 miesięcy) oraz zdać egzamin praktyczny, przeprowadzany przez polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. W jego dorobku powinno być minimum 70 projektów akt i 14 czynności stricte notarialnych (objętych patronem innego notariusza). Po zdaniu tego egzaminu osoba otrzymuje licencję notariusza. Specjalista jest upoważniony do wykonywania różnych usług, takich jak potwierdzanie podpisów, weryfikacja dokumentów i poświadczanie kopii dokumentów. Do dodatkowych wymagań zalicza się też obywatelstwo jednego kraju UE lub krajów zrzeszonych w EFTA.

Co robi notariusz?

Notariusz we Wrocławiu reprezentuje bardzo szanowany zawód o długiej historii i tradycji. Jest to profesja, która wymaga dokładności, dbałości o szczegóły i umiejętności krytycznego myślenia. Notariusze są odpowiedzialni za weryfikację tożsamości osób podpisujących dokumenty, bycie świadkiem podpisywania dokumentów i poświadczanie ich prawidłowości. Są również odpowiedzialni za prowadzenie rejestrów dokumentów i zapewnienie, że wszystkie są odpowiednio przechowywane i archiwizowane. Rolą tego typu specjalistów jest także udzielanie porad i wskazówek osobom potrzebującym usług notarialnych. Notariusze są bardzo poszukiwani ze względu na swoje doświadczenie i wiedzę. Usługi notarialne są nieocenione w przypadku transakcji prawnych i finansowych. Zawsze są też świadczone przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości, aktach darowizny i innych ważnych dokumentach. Notariusze są również często obecni przy podpisywaniu testamentów i innych aktów prawnych. 

Dodaj komentarz