Opony w paczkach Polska-Anglia – czy można je przesyłać?

Wiosna i jesień to pory roku, w których kierowcy standardowo wymieniają opony na sezonowe. W tym czasie istnieje na nie spore zapotrzebowanie, a właściciele pojazdów kupują je lub sprowadzają z przechowalni. Wprawdzie sporadycznie zdarza się, że opony trzeba przewieźć zza granicy, jednak może się zdarzyć, że komplet ogumienia został w garażu, podczas gdy właściciel przebywa w UK. Czy można włożyć opony do paczki Polska-Anglia?

Przewóz paczek z Polski do Anglii a ograniczenia zawartości

Przewozy kurierskie Polska Anglia stanowią doskonały sposób na przewiezienie większych przedmiotów, których potrzebuje osoba przebywająca na Wyspach. Kiedy nie ma możliwości, czasu lub środków na ich osobiste dowiezienie do właściciela, pozostaje skorzystanie z usług firmy kurierskiej. Niestety w tej dziedzinie istnieją pewne ograniczenia, które nie pozwalają na włożenie do paczki niektórych przedmiotów. Czy są nimi również opony?

Przeglądając listę rzeczy, których nie mogą zawierać przesyłki Polska-Anglia, nie znajdzie się na niej opon. Trudno też zaliczyć ogumienie do jakiejkolwiek „ryzykownej” kategorii, np. przedmiotów niebezpiecznych czy wartościowych. Dlatego można zakładać, że jedynym ograniczeniem w wysyłce są gabaryty i waga. Zważywszy na to, że typowa opona do samochodu osobowego ma 17-19 cali, jej maksymalna szerokość nie dochodzi nawet do 50 cm. Natomiast kurier z Polski do Anglii zabiera paczki o długości nawet 250 cm.

Jak zlecić przewóz paczek z Polski do Anglii zawierających opony?

Po Brexicie paczki kurierskie Polska-Anglia są przewożone tylko przez wybrane firmy. Pomimo tego każda z nich dopuszcza maksymalne wymiary przesyłki, w których mieści się ogumienie samochodowe. Warunkiem jest jego odpowiednie zapakowanie. Kurier z Polski do Anglii zamówiony za pośrednictwem serwisu Euro-Paka odbierze przesyłkę tylko wtedy, gdy będzie właściwie przygotowana. Jak więc spakować opony do paczki na trasie Polska Anglia?

W poszczególnych krajach stosuje się różne przepisy dotyczące zasad przewożenia ogumienia samochodowego. W jednych jest wymagane pakowanie w folię stretch, w innych – przewożenie pojedynczo. Szczególny rygor w tym zakresie wprowadziły Dania, Finlandia i Norwegia. W przypadku Wielkiej Brytanii paczki z ogumieniem mogą zostać uznane za niestandardowe, jeśli pojedyncza opona nie jest całkowicie zamknięta w kartonie. Dlatego przed wysyłką warto skontaktować się z przewoźnikiem i uzyskać konkretne informacje.

Czego nie obejmuje przewóz paczek z Polski do Anglii?

Ograniczenia, z jakimi wiążą się przewozy kurierskie Polska-Anglia, są dwojakiego rodzaju. Jedną z kategorii jest ta dotycząca wewnętrznych przepisów przewoźnika, który ustala własne ograniczenia gabarytów i wagi paczek. Druga kategoria wynika z przepisów, które wymieniają przedmioty i materiały wyłączone z transportu. Zaliczają się do nich między innymi:

  • leki na receptę,

  • żywność,

  • żywe rośliny i zwierzęta,

  • broń i amunicja,

  • przedmioty i substracie niebezpieczne, żrące, wybuchowe czy łatwopalne,

  • dzieła sztuki i przedmioty wartościowe,

  • środki płatnicze,

  • wyroby akcyzowe,

  • narkotyki, używki i środki psychotropowe,

  • szczątki ludzkie i zwierzęce.

Żadna z wymienionych kategorii nie charakteryzuje opon samochodowych. Może się jednak zdarzyć, że ich przewozu nie uwzględnia konkretna firma kurierska. Warto też pamiętać, że paczki Polska-Anglia przechodzą obecnie odprawę celną, a produkty spoza UK i krajów UE są objęte cłem. Należy się wiec liczyć z tym, że wysyłka ogumienia produkcji amerykańskiej czy koreańskiej będzie wymagać dodatkowych opłat.

Dodaj komentarz