Program do biura rachunkowego – jaki wybrać?

Prowadzenie biura rachunkowego wymaga doboru odpowiedniego oprogramowania, które znacząco ułatwia codzienną pracę. Księgowi muszą wziąć pod uwagę przede wszystkim różnorodność firm, które rozliczają, co przekłada się na obowiązek prowadzenia innych ewidencji. Dobry program do biura rachunkowego posiada wiele funkcji, dzięki którym istnieje możliwość zautomatyzowania procesów.

Program wielozadaniowy

Prowadzenie księgowości to bardzo złożony proces, który wymaga przede wszystkim odpowiedniej organizacji pracy. Zadanie to znacznie ułatwia wysokiej klasy program do biura rachunkowego, który wyposażony będzie w wiele przydatnych funkcji. Dobrze, jeśli umożliwia on nie tylko prowadzenie księgowości, lecz również:

  • prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej,
  • automatyzację procesów księgowych na przykład w zakresie ewidencjonowania faktur,
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych i WNiP,
  • automatyczne wyliczanie różnic kursowych,
  • generowanie różnego typu plików,
  • zarządzanie zadaniami,
  • fakturowanie.

Program dla biura rachunkowo dodatkowo powinien umożliwiać szybką wycenę poszczególnych zadań, które wykonywane są w ramach umowy oraz poza jej zakresem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami

Księgowi na co dzień poruszają się w świecie przepisów i regulacji prawnych. Podobnie jest w przypadku programu, z którego korzystają biura rachunkowe – on również musi spełniać określone normy i standardy. Przede wszystkim dobre oprogramowania zapewnia bezpieczeństwo przechowywania i przesyłania danych. Dotyczy to zarówno dokumentacji pracowniczej (zawierającej dane osobowe), jak i handlowej czy finansowej. Ponadto oprogramowanie musi działać zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowym, dlatego też wymagane są jego częste aktualizacje. Te muszą być przeprowadzane na czas, aby zapewnić sobie ciągłość pracy. Dla właścicieli biura rachunkowego bardzo istotnym elementem jest wsparcie techniczne i merytoryczne. O ile to pierwsze oferuje wielu producentów programów księgowych, o tyle wsparcie merytoryczne ekspertów można otrzymać jedynie w nielicznych przypadkach. Tymczasem możliwość skonsultowania pewnych kwestii w wielu przypadkach jest kluczowa.

Dobry program dla księgowych i klientów

Współpraca z biurem rachunkowym nie wygląda dziś tak, jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie przedsiębiorcy angażują się w finanse swojej firmy, w czym pomagają im dobre systemy księgowe. Bardzo ważna jest tutaj automatyzacja, dzięki której można przesyłać dokumenty bez konieczności osobistego odwiedzania biura rachunkowego. Klient powinien mieć stały dostęp do dokumentacji finansowej, kadrowe czy podatkowej. Najnowocześniejsze systemy księgowe umożliwiają zdalną komunikację z klientem, co znacząco ułatwia i przyspiesza codzienną pracę zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Przedsiębiorcy cenią biura rachunkowe, stawiające na nowoczesne, wygodne rozwiązania. Stanowią one istotne narzędzie marketingowe, bardzo pomocne w obliczu rosnącej konkurencji zarówno wśród biur rachunkowych stacjonarnych, jak i działających online.

Więcej informacji znaleźć można w serwisie wfirma.

Dodaj komentarz