Przebarwienia posłoneczne na skórze – jak pozbyć się nieestetycznych skutków korzystania z lata?

Nasza skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Latem, gdy temperatury są wyższe i pojawia się wzmożona aktywność promieni słonecznych, nie sposób uniknąć wychodzenia na zewnątrz. Niestety, promieniowanie UV może przyczyniać się do poparzeń słonecznych i przebarwień na skórze. Co jednak zrobić, gdy już dojdzie do takich zmian? Jak pozbyć się przebarwień posłonecznych i ujednolicić koloryt cery?

Jednolita skóra, czyli jak pozbyć się przebarwień od słońca?

Przebarwienia skóry są problemem wielu osób. Mogą one mieć formę piegów lub ciemniejszych zmian i być widoczne w różnych miejscach – najczęściej jednak na cerze. Wiążą się one ze wzmożoną produkcją melaniny, która miejscowo gromadzi się, pozostawiając po sobie przebarwienia. Jak poradzić sobie z takim problemem? Niejedno użyteczne źródło porusza ten temat, podając m.in. poniższe rozwiązania:

  • Maseczki – można je kupić w drogerii, większych aptekach lub samodzielnie wykonać w domu. Najlepsze są produkty zawierające w składzie witaminę C, która słynie ze swoich właściwości wybielających. Można również szukać kosmetyków przeznaczonych specjalnie do redukcji przebarwień. Jeśli chodzi o domowe maseczki, do ich wykonania można wykorzystać sok z cytryny, sodę oczyszczoną czy ogórki szklarniowe, które posiadają właściwości wybielające i silnie oksydacyjne.
  • Kosmetyki wybielające – przy dobieraniu produktów dla naszej skóry zawsze warto patrzeć na składy preparatów. Im więcej w nich naturalnych elementów, tym lepsze, skuteczniejsze i zdrowsze kosmetyki. Na etykiecie należy szukać kwasu azaleinowego, witaminy E, A i C oraz wyciągów roślinnych (pomocna może okazać się również cytryna, zielony ogórek lub pietruszka) i kwasów owocowych.
  • Peelingi mechaniczne i enzymatyczne – jako że melanina gromadzi się w głębszych warstwach skóry, wyższe partie należy regularnie złuszczać. Pomocne w tym celu mogą okazać się peelingi. Eksfoliacja pozwoli dostać się do głębszych warstw skóry, umożliwiając tym samym jeszcze lepsze wnikanie innych kosmetyków. Do wyboru są dwie opcje peelingu: mechaniczny i enzymatyczny. Ten drugi idealnie nadaje się dla osób, których skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień (gdzie peeling mechaniczny mógłby tylko zniszczy
  • delikatną cerę).

Zabiegi kosmetyczne na przebarwienia – które najlepsze?

Samo stosowanie kosmetyków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty lub każe długo na nie czekać. Aby terapia przeciwko przebarwieniom była jeszcze skuteczniejsza, można połączyć ją z profesjonalnymi zabiegami w gabinecie kosmetycznym. Dostępnych kuracji na przebarwienia jest wiele, jednak najpopularniejszą z nich jest usuwanie przebarwień IPL. Polega ono na laserowym naświetlaniu zmian skórnych i usuwaniu doraźnych skutków. Tak naświetlone przebarwienia ciemnieją, by później intensywnie złuszczać się, aż do całkowitego zniknięcia. Mimo że zabieg umożliwia bardzo skuteczne pozbycie się plam posłonecznych, nie likwiduje przyczyny, czyli hiperpigmentacji. W takim przypadku konieczne jest również wdrożenie odpowiedniej profilaktyki.

W czasie lata niezwykle trudno uniknąć powstawania zmian skórnych i przebarwień, jednak można z nimi walczyć. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które pozwolą ujednolicić koloryt skóry, a nawet rozjaśnić ją. Dla najlepszych i najszybszych efektów warto łączyć stosowanie odpowiednich kosmetyków z udziałem w profesjonalnych zabiegach. Ponadto, dobrze jest profilaktycznie stosować kremy z filtrem w słoneczne dni lub unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Warto przeczytać: Marzysz o szczupłej sylwetce? Te metody pomogą ci ją osiągnąć! 

2 Replies to “Przebarwienia posłoneczne na skórze – jak pozbyć się nieestetycznych skutków korzystania z lata?”

Dodaj komentarz