Sieci rurociągów kojarzą nam się raczej z dostarczaniem do budynków bieżącej wody, a także odprowadzaniem nieczystości płynnych. Poprzez podziemne rurociągi prowadzi się jednak znacznie więcej sieci, w tym sieć energetyczną, czy też telekomunikacyjną, bez której trudno jest wyobrazić sobie wygląd świata. Dlatego właśnie stosuje się specjalne przewierty sterowane w celu ich tworzenia. Kiedy się ich używa i na czym polegają?
Gdzie szukać wykonawców przewiertów sterowanych?
Wykonawców takich inwestycji jak przewierty sterowane w Warszawie możemy szukać na przykład poprzez Internet. W sieci łatwo nam będzie znaleźć takie firmy, gdyż z reguły nie inwestują one zbyt wiele w tradycyjną reklamę z racji na dość niszową branżę, w której klientów pozyskuje się na inne sposoby.
Szukając firmy wykonującej przewierty sterowane warto zwrócić uwagę na przykład na przedsiębiorstwo Rox. Jest to podwarszawska firma, która wyspecjalizowała się właśnie w przewiertach pod drogami, które są realizowane przy użyciu specjalistycznej technologii przewiertów sterowanych i posiada potrzebny do tego sprzęt, a także wykwalifikowanych fachowców, którzy doskonale wiedzą, jak się nim posługiwać.
Kiedy stosowane są przewierty sterowane?
Z reguły z przewiertów sterowanych korzysta się tam, gdzie miejsca jest naprawdę niewiele na wykonanie większych wykopów, by ułożyć rurociągi w tradycyjny sposób. Mowa tu więc na przykład o miastach, gdzie wymagałoby to niszczenia dróg i w ten sposób wpływania na drożność dróg w całym mieście. Tam wykonuje się przewierty pod drogami z użyciem przewiertów sterowanych, by nie paraliżować ruchu.
Wykonanie przewiertu sterowanego dzielimy na trzy etapy. Pierwszy polega na wykonaniu małego wykopu. Wtedy rozpoczynamy wiercenie pilotażowe, czyli malutki i dość wąski przewiert. Jeśli jego trasa będzie zgodna z planem, to można przejść do rozwiercania otworu, a na sam koniec do przeciągnięcia tam rury, która miała się w tym przewiercie znaleźć.