Przygotowania do sezonu żeglarskiego – o czym warto pamiętać?

Miłośnicy sportów wodnych co roku z utęsknieniem czekają na pojawienie się pierwszych ciepłych i słonecznych dni, które zwiastują zbliżający się wielkimi krokami sezon żeglarski. Klimat w naszym kraju pozwala na korzystanie z dobrodziejstw akwenów wodnych przez kilka dobrych miesięcy, które warto spożytkować w najlepszy możliwy sposób. Żeglarstwo to coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza u osób żądnych wyzwań. Żeglowanie jest jednak tak prostym zadaniem, jak to może wyglądać z perspektywy osób niemających na co dzień styczności z tą formą aktywności fizycznej. Sztuka żeglarstwa wymaga odpowiedniej wiedzy, jak również dobrej jakości sprzętu. Jak zatem dobrze przygotować się do nowego sezonu żeglarskiego?

Sezon żeglarski: przegląd sprzętu

Każdy doświadczony żeglarz doskonale wie, że podstawą przygotowań do nowego sezonu jest przegląd stanu technicznego sprzętu. Pływać można żaglówką czy jachtem, a zdarza się, że niektórzy wykorzystują również żaglowce, które najczęściej służą jako środek transportu wodnego. Z uwagi na to, że ich siłą napędową jest wiatr, doprowadzenie sprzętu do stanu optymalnego jest w tym przypadku sprawą nadrzędną. Warto zwrócić uwagę na ewentualne nieszczelności jednostki pływającej czy inne uszkodzenia mechaniczne utrudniające jej prawidłowe użytkowanie. Odpowiednio przygotowana żaglówka znacznie ułatwia jej sterowanie, a także minimalizuje ryzyko niebezpiecznych wypadków w przestrzeni wodnej.

Zobacz także: http://4clover.pl/zeglarstwo-sport-ktory-pozytywnie-uzaleznia/

Sezon żeglarski: kondycja fizyczna

Choć dla wielu żeglarstwo wydaje się mieć czysto rekreacyjny charakter, jest to dziedzina sportu wymagająca odpowiedniego przygotowania fizycznego. Dlatego też jeszcze na długo przed pierwszym wypłynięciem żaglówką na wody warto zadbać o optymalną kondycję. Treningi wytrzymałościowe i siłowe są niezwykle istotne w kontekście przygotowań do sezonu żeglarskiego, gdyż sterowanie jednostką wodną napędzaną naturalnymi siłami natury wymaga ogromnego wysiłku i sprawności fizycznej.

Sezon żeglarski: kondycja psychiczna

Przed startem sezonu warto zadbać nie tylko o swoje ciało, ale także o umysł. Wysoka odporność psychiczna bardzo przydaje się w sytuacjach kryzysowych, które wbrew pozorom nie są wcale tak rzadkim zjawiskiem w życiu żeglarzy. Determinacja w tej dziedzinie sportu również uznawana jest za niezbędną. Dobrze wie o tym Robert Szustkowski – na co dzień mieszkający w Szwajcarii światowej sławy przedsiębiorca, który zapałał miłością do żeglarstwa oraz rajdów terenowych.

Często nazywany „najlepszym żeglarzem wśród biznesmenów i najlepszym biznesmenem wśród żeglarzy”, Szustkowski ma na koncie wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Polak startował w wielu prestiżowych regatach żeglarskich niejednokrotnie wychodząc z nich zwycięsko. Jest również założycielem i liderem zespołu R-Six Team, w barwach którego wygrał Multihull Cup Regatta w 2016 roku czy zajął drugie miejsce w słynnych regatach Rolex Fastnet Race w 2017 roku. Oprócz imponującej kariery żeglarskiej, Szustkowski może pochwalić się udanymi startami w legendarnym Rajdzie Dakar, gdzie wraz z pilotem Jarosławem Kazberukiem byli jednymi z najmocniejszych punktów polskiej reprezentacji.

Sezon żeglarski: odpowiednia dieta

Z uwagi na to, że żeglarstwo jest stosunkowo wymagającym sportem wodnym, odpowiednia dieta bogata w pełnowartościowe składniki odżywcze sprzyja utrzymaniu optymalnej kondycji. Właściwe odżywianie to dla wielu żeglarzy podstawa przygotowań do nowego sezonu, dlatego też lepiej zrezygnować z posiłków obfitujących w węglowodany proste, tłuszcze zwierzęce czy konserwanty może widocznie obniżyć wydolność i wytrzymałość organizmu tak ważną podczas rejsów. Zdrowe nawyki żywieniowe powinny być stałym elementem życia każdego żeglarza i to niezależnie od pory roku.

One Reply to “Przygotowania do sezonu żeglarskiego – o czym warto pamiętać?”

Dodaj komentarz