Kupno samochodu używanego i zarejestrowanego w Polsce wiąże się z opłaceniem podatku, który wynosi 2% wartości pojazdu. Nowi właściciele, aby to zrobić, muszą wypełnić formularz PCC-3 lub PCC-3/A (jeśli będzie miał kilku właścicieli), a następnie osobiście zanieść go lub wysłać pocztą tradycyjną, ewentualnie elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Również do tej instytucji muszą udać się osoby, które sprowadzają pojazd z zagranicy. Od 2017 roku opłaca się bowiem akcyzę, od każdego samochodu ściągniętego do Polski w Urzędzie Skarbowym, a nie jak kiedyś w Urzędzie Celnym.
Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy – o czym pamiętać?
Głównymi czynnikami, dla których ludzie sprowadzają samochody z zagranicy, jest ich niska cena i dobry stan techniczny. Często w cenie nowego pojazdu można sprowadzić znacznie lepszy model i to w stanie, który nie wymaga zbyt dużej ingerencji. Owszem, jak każde auto należy go poddać przeglądowi, a następnie wykupić ubezpieczenie OC, ale są jeszcze inne ważne sprawy, które muszą zostać załatwione, zanim wyjedzie się na ulice polskich miast. Mowa tutaj o opłaceniu podatków i akcyzy.
Po zakupie auta używanego nabywca jest zobowiązany do zapłacenia podatku w wysokości 2% wartości pojazdu, jaka widnieje na umowie kupna-sprzedaży. Dodatkowo musi on wykupić obowiązkowe OC. To niezbędne formalności, które zawsze są wymagane i powinny być załatwiane w pierwszej kolejności. Jeśli samochód zostanie sprowadzony do Polski z innego kraju, wtedy dodatkową opłatą jest akcyza. Dla niektórych konieczność uiszczenia zobowiązania może okazać się nie lada zaskoczeniem, ponieważ obowiązek ten spoczywa na kierowcach stosunkowo niedługo, bo od 2017 roku.
Czy zatem kupno auta sprowadzanego z zagranicy jest opłacalne? Wiele zależy od tego, ile on kosztuje, w jakim jest stanie technicznym i ile kosztuje jego transport do kraju. Dlatego też podejmując decyzję o takiej inwestycji, należy te wszystkie koszty, wraz z akcyzą, zsumować ze sobą. Być może okaże się, że pojazd kupiony w Polsce będzie miał lepszą cenę, a różnicę będzie można przeznaczyć na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC.
Czym jest akcyza za samochód?
Podatek akcyzowy to obowiązkowa opłata, którą należy uiścić po sprawdzeniu samochodu do Polski. Zobowiązany do tego jest każdy kierowca, który chce zarejestrować pojazd w kraju, przy czym nie ma wyjątku, czy jest to nowy model, czy też już używany. Niegdyś opłatę akcyzową uiszczało się w Urzędzie Celnym, jednak dziś można to zrobić w Urzędzie Skarbowym. Po uregulowaniu należności konieczne jest pobranie zaświadczenia. Wszelkich formalności można dokonać poprzez Internet, a wniosek należy złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Czas na opłacenie akcyzy wynosi dokładnie 30 dni. Dodatkowo wymagane jest złożenie „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego”, która znana jest także jako AKC-U. Jest to bardzo istotny dokument podczas nabywania aut w krajach, które należą do Unii Europejskiej. Taki wniosek musi zostać złożony w ciągu 14 dni od zapłacenia akcyzy. W przypadku, gdy samochód będzie miał kilku właścicieli, każdy z nich musi złożyć osobny wniosek. Dodatkowo do deklaracji należy dołożyć jeszcze kopię umowy kupna-sprzedaży, dokumenty pojazdy, wniosek o wydanie zaświadczenia o uiszczeniu opłaty akcyzowej oraz potwierdzenie opłaty skarbowej.