Po czym poznać mężczyznę z klasą? Oczywiście po dobrze skrojonym płaszczu. Nie od dziś wiadomo, że okrycie to w przeciwieństwie do kurtek jest kwintesencją stylu i ponadczasowej elegancji. Wbrew obiegowym opiniom nie musi być zakładany wyłącznie na święta i inne okazje wymagające formalnego ubioru.
W przygotowanym zestawieniu znajdą się również propozycje, które idealnie będą współgrać z codziennymi stylizacjami. Grunt to postawić na uniwersalny krój, niewrażliwy na chwilowe trendy. Dzięki temu zawsze będzie na czasie i posłuży nam wiele lat.
1. Bosmanka
Okrycie niegdyś zakładane tylko przez marynarzy zyskało dużą popularność wśród mężczyzn na całym świecie. Bosmanka to jedna z najmniej formalnych wersji męskiego płaszcza. Stanowi swego rodzaju połączenie płaszcza z kurtką. Cechy charakterystyczne to gruby materiał oraz dwa rzędy guzików. Skośnie ścięte kieszenie chronią ręce przed wiatrem, a wysoki kołnierz z powodzeniem zastępuje szalik. Bosmanka sięga lekko za biodra i świetnie sprawdzi się również w nieformalnych sytuacjach. Ten krój to idealna propozycja na męski płaszcz jesienno-zimowy.
2. Płaszcz z kapturem
To, co odróżnia go od klasycznego płaszcza to zamek błyskawiczny zamiast guzików. Zdarza się, że są szyte z materiałów bardziej odpornych na warunki pogodowe, dzięki czemu niestraszny im ani deszcz, ani śnieg, co stanowi z niego niezastąpiony męski płaszcz wiosenny. Kaptur w wielu modelach można odpiąć — to Ty decydujesz, kiedy go potrzebujesz. Płaszcze z kapturem kończą się zazwyczaj w połowie uda, dzięki czemu nie skracają optycznie sylwetki i mogą być wybierane również przez panów o niskim wzroście.
Męski zimowy płaszcz z kapturem
3. Długi płaszcz
Zazwyczaj sięga za kolano. Zdarzają się również modele do kostek, które najlepiej prezentują się na wysokich mężczyznach. Zawsze prezentują się spektakularnie i zwracają na siebie uwagę. Są synonimem klasy i wyszukanego stylu. Zestaw go z golfem o grubym splocie i wąskimi jeansami. Ten rodzaj męskiego czarnego płaszcza mocno obciąża i skraca sylwetkę, dlatego nie jest to wybór polecany dla mężczyzn o niskim bądź średnim wzroście.
4. Dyplomatka
Kiedy zimową porą sięgasz po okrycie, które możesz swobodnie zarzucić na garnitur, to najlepszym wyborem będzie właśnie dyplomatka. To najbardziej elegancki rodzaj płaszcza, co nie oznacza, że nie może być łączony z jeansami czy spodniami chino. Warto zwrócić uwagę, by ich fason był prosty: bez żadnych przetarć dziur czy aplikacji. W sklepach spotkać możemy zarówno jedno- jak i dwurzędowe dyplomatki. Ich długość zazwyczaj mieści się w przedziale od połowy ud do kolan. Najczęściej wybierane przez panów kolory to grafit oraz granat, choć świetnie wyglądają także w klasycznej czerni. Lekko taliowany krój zapewnia doskonałe dopasowanie do sylwetki, dzięki czemu nawet niscy panowie będą wyglądać w nim rewelacyjnie.
Klasyczny grafitowy płaszcz męski
5. Ulster
Jest to typ płaszcza, który krojem mocno nawiązuje do wspominanej wcześniej dyplomatki. To, co go wyróżnia, to znajdujący się z tyłu szeroki pas. Charakterystyczne są także szerokie klapy, wywijane mankiety oraz sporych rozmiarów kołnierz. Dawniej zaliczylibyśmy płaszcz typu ulster do płaszczy długich, dziś zazwyczaj ich długość nie dochodzi nawet do kolan.
Rodzajów płaszczy męskich jest sporo – jedne pojawiają się wraz z nowymi modowymi trendami, inne są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Skąd się wzięły i jaka jest ich historia? Poznasz ją czytając ten tekst w serwisie Pikio.