Sucha czy mokra karma dla kota po sterylizacji?

Sterylizacja, choć jest zabiegiem bezpiecznym, to jednak nie pozostaje obojętna na organizm zwierzaka. Kotki nie tylko tracą możliwość rozmnażania się, ale również zmianie ulegają ich procesy metaboliczne. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednią karmę dla kota po sterylizacji, która zapewni mu nowy, optymalny sposób żywienia, pokrywający dzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Jaką karmę wybrać dla kota po sterylizacji?

Dobór odpowiedniego pokarmu dla kota po zabiegu jest rzeczą dość trudną, szczególnie na początku. I choć w ofercie wielu producentów nie brakuje mieszanek skomponowanych z myślą o szczególnych potrzebach kociaków, to jednak ostateczna decyzja co do kupna może stanowić nie lada trudność. Jaka zatem karma dla kota po sterylizacji będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, która dostarczy zwierzakowi wszystkich, niezbędnych składników odżywczych, a przy tym nie będzie powodować nadmiernego tycia. Do wyboru są dwa rozwiązania: karma mokra i sucha.

Czy sucha karma dla kota po sterylizacji to dobry wybór?

Granulki mają to do siebie, że zawierają niższą zawartość tłuszczu. Są zatem niskokaloryczne, a to oznacza, że są w stanie zapewnić uczucie sytości bez znaczącego przybierania na wadze. W ich składzie znaleźć można znaczne ilości cennego białka, a także naturalne wypełniacze, takie jak włókna pokarmowe. Należy jednak wiedzieć, że sucha karma dla kota po sterylizacji nie powinna stanowić podstawowego źródła pożywienia, a jedynie jego dodatek. Wszystko dlatego, że granulki mogą doprowadzić do kłopotów z wypróżnianiem, ponieważ sprzyjają odwodnieniu. Są jednak chętnie wybierane przez wielu właścicieli pupili, głównie z powodu łatwości w przechowywaniu.

To może warto sięgnąć po mokrą?

Alternatywą dla suchej karmy dla kota po sterylizacji jest jedzenie w puszkach, które o wiele lepiej wpływa na zdrowie i życie pupila. Ze względu na wilgotną postać (zawiera nawet 80 procent wody) nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, ale również okazuje się łatwiejsza w przyswojeniu. Zawiera w składzie duże ilości białka, witamin i minerałów, a małą zawartość tłuszczu, dzięki czemu zaspakaja uczucie głodu, nie prowadząc do nadwagi czy otyłości.

Która najlepsza?

Odpowiedź jest prosta! Taka, która zwierzakowi będzie smakować! Jeśli przed zabiegiem pupil stronił od granulek, trudno oczekiwać, że do gustu przypadnie mu sucha karma dla wysterylizowanego kota. I odwrotnie. Dlatego przy wyborze jedzenia warto przede wszystkim kierować się upodobaniami smakowymi kociaka.

Dodaj komentarz