Szerokie możliwości zastosowania inżynierii odwrotnej

Termin inżynieria odwrotna coraz częściej omawiany jest w kontekście możliwości wykorzystywania takich procesów w różnych branżach gospodarki, między innymi w motoryzacji, w medycynie, architekturze czy branży lotniczej. Czym właściwie jest inżynieria odwrotna? Na czym ona polega i z jakich narzędzi korzysta?

Na czym polega inżynieria odwrotna?

Zasadniczym celem inżynierii odwrotnej, nazywanej również inżynierią wsteczną, jest uzyskanie modelu obiektu rzeczywistego w formie trójwymiarowej, czyli w postaci zdigitalizowanego obiektu 3D w programie komputerowym. Inżynierię odwrotną można też definiować jako techniczne i profesjonalne kopiowanie istniejących obiektów i modeli. Jednakże obecnie pojawiają się i inne zastosowania inżynierii odwrotnej. Na przykład na bazie technik skanowania 3D, modelowania CAD oraz drukowania 3D można ulepszać i doskonalić własne projekty.

Projektowanie 3D pozwala oszczędzać czas i pieniądze, ponieważ inżynieria odwrotna przynosi specjalistom od razu dane CAD, które stanowią wierne odzwierciedlenie obiektów rzeczywistych. W ten sposób projektant może natychmiast wprowadzać zmiany w istniejących elementach, by projektować je według własnych wymagań. Może aktualizować modele CAD w razie konieczności wprowadzania zmian projektowych. Inżynieria odwrotna wpłynęła na to, że dziś za jej pomocą można zmodernizować cały proces produkcyjny.

Jak realizowane są zadania z zakresu inżynierii odwrotnej?

Firmy specjalizujące się w modelowaniu CAD obiektów uzyskiwanych w wyniku inżynierii odwrotnej powstają na bazie istniejących obiektów. Rzeczywisty przedmiot lub osoba poddawany jest procesowi skanowania 3D. Najczęściej w przypadku małych przedmiotów wykorzystuje się przy tym skanery 3D stykowe, z lancą, która musi mieć kontakt fizyczny ze skanowanym przedmiotem. Duże, wielkogabarytowe przedmioty czy nawet obiekty budowlane skanowane są z wykorzystaniem z kolei skanerów laserowych, bezstykowych, jakie mierzą odległość pomiędzy urządzeniem skanującym a obiektem i jego poszczególnymi detalami.

Skanery 3D generują chmurę punktów, które po połączeniu tworzą siatki trójkątów, na bazie których w programach CAD odbywa się modelowanie obiektu cyfrowego. Dokonywane są pomiary, a następnie testowy druk 3D. Tworzona jest dokumentacja techniczna i w razie potrzeby zlecającego rusza proces produkcji danej partii towaru.

Zastosowanie inżynierii odwrotnej w praktyce

Aktualnie inżynieria odwrotna stosowana jest w różnych branżach, najczęściej w motoryzacji, w lotnictwie, medycynie, branży rozrywkowej i energetycznej, ale i w takich niecodziennych branżach jak sztuka, architektura czy nawet archeologia.

Najbardziej popularnym sposobem wykorzystania inżynierii odwrotnej jest stworzenie za jej pośrednictwem zapasowej części czy komponentu do maszyny produkcyjnej czy samochodu. Nie znając z góry zastosowanej technologii, inżynieria wsteczna jest w stanie stworzyć funkcjonalny odpowiednik części. To dobre rozwiązanie, jeśli jakaś część urządzenia czy pojazdu jest wadliwa. Wówczas można zastosować proces inżynierii odwrotnej, by stworzyć funkcjonalną część, która może zastąpić tę uszkodzoną.

Inżynieria wsteczna służy ludziom i różnym branżom do zmiany konstrukcji części obiektu, która z różnych względów może wymagać odnowienia lub wprowadzenia poprawek. Pozwala na wprowadzanie modyfikacji w istniejących obiektach czy analizy produktów konkurencyjnych firm. Z pewnością w przyszłości powstanie wiele innych zastosowań dla inżynierii odwrotnej.

Dodaj komentarz