Tabela rozmiarów – przed zakupem męskich ubrań dobrze ją przeanalizuj!

Wielu mężczyzn unika kupowania rzeczy przez internet. Wynika to z obawy, że dobór rozmiaru może sprawiać problemy, podobnie jak późniejszy zwrot. Poniższy artykuł odpowie na pytania dotyczące sposobu posługiwania się tabelą rozmiarów, a także wskaże, w jaki sposób prawidłowo się zmierzyć, aby ubrania męskie, które kupujemy przez internet (i nie tylko!) były do nas odpowiednio dopasowane.

Ubrania męskie: rozmiary różnych typów odzieży

Oferta, którą prezentują swoim klientom sklepy internetowe, jest ogromna i niesamowicie zróżnicowana, jednak atrakcyjniejsza z wielu powodów. Najczęściej sklepy internetowe mogą zaproponować klientom ubrania męskie w cenach niższych niż oferta sklepów stacjonarnych.

Męskie ubranie warto więc kupować online, jednak zakupy trzeba poprzedzić dokładną analizą tabeli rozmiarów. Dlaczego? Każdy producent używa innych wymiarów, a jedna, uniwersalna i niezmienna norma niestety nie istnieje. Poza tym warto się dokładnie zmierzyć, aby ubrania męskie, które będziemy kupować, bez względu na to, czy będą to kurtki, bluzy czy spodnie, dobrze na nas pasowały.

Co więc należy zrobić, aby być w stu procentach pewnym swego wyboru? Po pierwsze: należy sprawdzić, czy na stronie znajduje się tabela rozmiarów producenta. Po drugie: w tabeli należy sprawdzić, które partie ciała zostały uwzględnione (na przykład obwód pasa czy klatki piersiowej). Pamiętajmy też, że tabele rozmiarów dzielą się na kategorie ze względu na płeć czy wiek. Nie można tego przeoczyć!

moda meska

Elegancka odzież męska wymaga idealnego dopasowania

Tabela rozmiarów: jak z niej korzystać?

Aby tabela rozmiarów męskich została przez nas odczytana prawidłowo, musimy najpierw:

  • dokładnie zmierzyć własne ciało;
  • przejrzeć tabelę i wybrać ten rozmiar, który najbardziej odpowiada wymiarom naszego ciała;
  • wziąć pod uwagę materiał ubrania, a także jego fason (na przykład ubranie na siłownię z dodatkiem elastanu będą się rozciągać).

Jeśli wszystkie powyższe kwestie zostaną uwzględnione, możemy dokonać zakupu. Pamiętajmy również, że mierzenie własnego ciała powinno być dokładne. Co więc zrobić, żeby takie było? Do mierzenia używajmy miarki krawieckiej. Będzie ona w stanie dopasować się do mierzonej części ciała i zapewni najbardziej zbliżony do rzeczywistości pomiar. Mierzyć możemy się sami lub z pomocą drugiej osoby. Jeśli będziemy mierzeni przez drugą osobę, osiągniemy pomiar bardziej wiarygodny, bo nie będziemy mieli problemów z odpowiednim ustawieniem ciała, garbieniem się i innymi przeszkodami.

buty meskie

Kupując męskie spodnie, zadbaj o odpowiednie dopasowanie w talii i dobrą długość nogawki

Obwód talii mierzymy tuż nad pępkiem wtedy, kiedy mięśnie brzucha pozostają rozluźnione. Nie wciągajmy ani nie napinajmy brzucha, ponieważ zaburzy to pomiar, najlepiej więc dokonywać pomiaru talii po swobodnym wypuszczeniu powietrza z płuc i nie tuż po obfitym posiłku, ale kilka godzin po nim.

Obwód pasa mierzy się około jednego centymetra pod pępkiem, podobnie jak w przypadku mierzenia talii: mięśnie brzucha rozluźnione, swobodny wydech. Biodra mierzymy w ich najszerszym miejscu (sylwetka wyprostowana, nogi złączone), tak samo, jak uda czy łydki (bez napinania mięśni). Klatkę zaś mierzy się nieco poniżej pach, na linii brodawek (pozycja wyprostowana, swobodny wydech).

Podsumowanie

Korzystając z tego krótkiego poradnika, żaden mężczyzna nie powinien mieć problemu z dokładnym zmierzeniem swojego ciała i dobraniem odpowiedniego rozmiaru odzieży. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę – przeczytaj poradnik o zasadach doboru ubrań męskich. Owocnych zakupów!

Dodaj komentarz