Terapia dla rodzin – kiedy warto z niej skorzystać?

Terapia rodzinna jest rodzajem terapii psychologicznej skierowanej do rodzin. Na czym dokładnie polega? Kiedy warto z niej skorzystać? Jak wybrać właściwą placówkę, która zajmuje się prowadzeniem terapii dla rodzin? Sprawdź najważniejsze informacje na ten ważny temat!

Na czym polega terapia rodzinna?

Psychoterapia bardzo często kojarzona jest jako terapia dla jednej osoby. Jednak tak naprawdę może być ona również prowadzona dla większej liczby uczestników, w tym także dla rodzin.

Terapia rodzinna to psychoterapia, która przeznaczona jest dla całej rodziny – rodziców wraz z dziećmi. Dzięki temu może ona pomóc w rozwiązaniu tych problemów, które dotykają wszystkich bliskich.

Dzięki terapii rodzinnej członkowie rodziny mogą łatwiej poradzić sobie ze swoimi wspólnymi problemami. Warto pamiętać, że jeżeli jedna osoba doświadcza trudności, wtedy mogą one odbijać się na zdrowiu psychicznym wszystkich osób wokół niej, w tym także na samopoczuciu małżonka, dzieci.

Kiedy potrzebna będzie terapia rodzinna?

Skorzystanie z terapii rodzinnej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w rodzinie pojawiają się problemy, z którymi nie można poradzić sobie we własnym zakresie.

Wówczas wsparcie terapeuty może być bardzo pomocne, ponieważ dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie on mógł pomóc w rozwiązaniu nawet tych bardzo trudnych sytuacji.

Wskazaniem do podjęcia terapii rodzinnej mogą być między innymi poniższe przypadki:

  • agresja

  • przemoc

  • depresja

  • nerwica

  • uzależnienia

  • choroby

  • zaburzenia wychowawcze u dzieci

  • stany lękowe

  • śmierć bliskiej osoby

Oczywiście, są to wyłącznie przykładowe sytuacje, gdy można skorzystać z pomocy terapeuty rodzinnego, ponieważ każda rodzina może doświadczać innych problemów, które będą wymagały odpowiedniego podejścia psychologa.

Jak odbywa się terapia dla rodzin?

Terapia rodzinna ma formę terapii grupowej. Podczas spotkań rodzina spotyka się z psychoterapeutą i odbywa z nim rozmowę.

Następnie spotkania mogą odbywać się również w mniejszym gronie lub też na wizyty zapraszane są dodatkowo te osoby, u których pojawiają się problemy psychologiczne.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów terapia dla rodzin powinna być prowadzona systematycznie.

Jak wybrać odpowiednią poradnię prowadzącą terapię rodzinną?

Gdy planowana jest terapia rodzinna Poznań jest miastem oferującym dostęp do wielu placówek psychologicznych prowadzących psychoterapię dla rodzin.

Ze względu na długi czas oczekiwania na wizyty u psychologów na NFZ największym zainteresowaniem cieszy się prywatna psychoterapia.

Dodaj komentarz