Koniec okresu dojrzewania wcale nie musi oznaczać końca problemów z cerą. Niestety, jako dorośli również możemy mieć trądzik, zaskórniki oraz krosty. Dolegliwości tego typu wracają zwykle po 30. Składa się na to kilka przyczyn. Jak poradzić sobie z trądzikiem w dorosłym wieku?
Skąd ten trądzik?!
Połowa dorosłych po 30. roku życia uskarża się na powracający trądzik oraz problemy z zachowaniem idealnego stanu cery. Dotyczy to zwłaszcza kobiet. Trądzik wieku dorosłego ma nieco inny charakter niż ten młodzieńczy. Przybiera postać twardych, podskórnych i bolesnych grudek, w obrębie których tworzy się stan zapalny. Taki trądzik utrzymuje się dość długo i jest trudny do wyeliminowania. Rzadziej mamy do czynienia z wągrami.
Na pojawienie się trądziku po 30. wpływ mają zmiany hormonalne. Na tym etapie życia wzrasta poziom androgenów, męskich hormonów, które zaburzają funkcje skóry. Kobiety odczuwają to zwłaszcza przed miesiączką, kiedy spada poziom estrogenów, hormonów sprzyjających zdrowiu i równowadze skóry. Wiele kobiet narzeka na niekorzystne zmiany skórne zachodzące u nich przed okresem. Jest to całkowicie normalne i jeśli miało miejsce w okresie nastoletnim, prawdopodobnie powtórzy się w wieku dorosłym. Jeśli powracające co miesiąc problemy ze skórą nas przerastają, możemy wybrać się do ginekologa w celu dobrania odpowiedniej antykoncepcji hormonalnej, która unormuje sytuację.
Trądzik a czynniki środowiskowe
Trądzik wieku dorosłego może mieć zgoła inne podłoże. Czynniki środowiskowe mogą też pokrywać się w czasie z zaburzeniami hormonalnymi i nasilać zmiany skórne. Zaliczymy do nich długotrwały stres, problemy ze snem, brak odpoczynku i ciągle utrzymujące się napięcie. Poza tym duże znaczenie dla zdrowia skóry ma otoczenie, w którym na co dzień funkcjonujemy. Do powstawania trądziku przyczynia się zanieczyszczenie powietrza, dieta bogata w tłuszcze nasycone i przetworzone pokarmy, klimatyzacja, niesprawna wentylacja, zbyt niska wilgotność powietrza, czy zmienne warunki pogodowe.
Jak wyeliminować trądzik po 30. roku życia?
Trądzik młodzieńczy najczęściej po prostu trzeba przeczekać. Jednak problem ten w wieku dorosłym nie ustępuje ot tak. Chcąc się go pozbyć, musimy powziąć pewne kroki. Dla jednych będzie to rozpoczęcie terapii hormonalnej, dla innych zmiana diety lub ograniczenie stresu. Wiele osób stosuje też tabletki na pryszcze, czyli suplementy bogate w witaminy, minerały i zioła oczyszczające oraz wzmacniające skórę. W uporaniu się z trądzikiem z pewnością pomoże właściwa pielęgnacja skóry, w tym unikanie zbyt obciążających kosmetyków kolorowych.
Wdrożyć możemy również inne środki. Specjalne kremy i maści antybakteryjne pomogą nam zredukować stan zapalny i odświeżyć cerę. Niektóre z nich możemy przygotować w domu, jak chociażby niezwykle skuteczną maść z kurkumy. W pielęgnacji cery trądzikowej znakomicie sprawdzają się też olejki eteryczne. Jeśli zaś problem utrzymuje się pomimo wyeliminowania najbardziej niekorzystnych czynników, warto odwiedzić dermatologa.