Wraz z końcem wakacji nasza skóra jest zmęczona słońcem i potrzebuje regeneracji. Tak jak ludzka skóra, tak i skóra butów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto przygotować ją na sezon jesienny, dlatego BRAVOMODA przygotowała skrót najważniejszych informacji na ten temat.
Aby poddać skórzane buty zabiegom pielęgnacyjnym, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakim rodzajem skóry masz do czynienia. Inaczej należy traktować skórę licową, lakierowaną czy zamsz, a inaczej syntetyczną. Różny sposób garbowania, wyprawiania i wykończenia nie ułatwia zadania.
Po czym poznać dobrą jakość skóry?
Najłatwiej wybrać sprawdzoną markę obuwia, która produkuje buty zrobione z najwyższej jakości skóry. Jednakże jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy buty wykonano z dobrego materiału, sposobów jest kilka. Opowiedział o nich Marcin Wójcik, projektant, właściciel BRAVOMODA.
- Cena wiele Ci powie. Skórzane obuwie potrafi być nawet kilka razy droższe w porównaniu z ich sztucznymi zamiennikami.
- Warto zawsze spojrzeć na metkę, gdyż tam znajdziesz wszelkie informacje na temat produktu. Producenci często zamieszczają słowne oznaczenia typu „pure leather” czy odpowiednie symbole dla skóry licowej, zamszowej, lakierowanej, syntetycznej itd.
- Możesz wykonać test z kroplą wody. Skóra to materiał, który ma pory i „oddycha”, dlatego woda powinna na niej pozostawić mokrą plamę, a po chwili wyschnąć. W przypadku gorszej jakości skóry, tak się nie stanie i mogą pojawić się pewne odbarwienia.
- Warto również zwrócić uwagę na wspomniane już pory. Faktura prawdziwej skóry powinna być nierównomierna, dlatego gdy zauważysz w tym przypadku regularność, możesz mieć do czynienia z podróbką.
- Możesz także zdać się na swój węch, ponieważ skóra naturalna ma charakterystyczny zapach, natomiast syntetyki są bezwonne lub wyraźnie czuć zawartość gumy czy innych sztucznych materiałów.
- Kolejnym sposobem jest sprawdzenie gatunku skóry za pomocą dotyku. Jeśli buty nie są przyjemne w kontakcie z dłonią, wyczuwasz sztuczność, gumowatość czy plastik, to znak, że obuwie zostało wykonane z nienaturalnych materiałów.
- Przyjrzyj się również, jak wygląda wnętrze butów, a zwłaszcza wszelkie łączenia. Skórę naturalną wyróżnia od spodu włoskowatość, przypominająca zamsz czy nubuk. Z kolei przy skórze sztucznej najczęściej zauważysz podszyty bądź podklejony materiał tekstylny. Dodatkowo, aby ukryć nienaturalny przekrój, producenci decydują się na zawinięcie wszystkich brzegów buta.
Podstawy pielęgnacji krok po kroku
Opisane wyżej sposoby na pewno warto znać, jednak nawet gdy kupimy buty wykonane z dobrej jakościowo skóry, musimy pamiętać o pielęgnacji. Jeśli zadbamy o obuwie systematycznie, dłużej będziemy cieszyć się ich świetnym wyglądem.
Po pierwsze: impregnacja!
Co prawda, kupując nowe skórzane buty, są już one przygotowane i zaimpregnowane przez producenta, abyś mogła je od razu założyć. Jednakże w trakcie noszenia, powłoka z impregnatu szybko się ściera, dlatego odpowiednie dbanie o buty to must have. Jeśli poświęcisz na to chwilę czasu, mniej wysiłku włożysz w późniejsze czyszczenie, gdyż impregnat chroni obuwie przed wilgocią i przemakaniem, a brud nie wnika głęboko w materiał. Jak zaimpregnować buty? Musisz oczywiście pamiętać, aby dobrać odpowiedni preparat do danego rodzaju skóry. Następnie nałóż go na cały materiał i poczekaj, aż wyschnie. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż impregnat przestanie wnikać w buta.
Czas na odnowę
Czyszczenie skórzanych butów zacznij od ściągnięcia sznurówek, jeśli Twoje obuwie takie posiada. Następnie użyj miękkiej i wilgotnej szmatki do starcia powierzchownego brudu i zanieczyszczeń. W dalszej kolejności możesz użyć preparatów do czyszczenia obuwia, pamiętaj jednak, by były bezbarwne i odpowiednie dla danego rodzaju skóry. W przypadku zamszu trzeba buty traktować w nieco inny sposób. Wyczyść je specjalną szczotką bądź szorstką kostką, którą można kupić w sklepie i która działa podobnie jak gumka do mazania. Dzięki temu włoski zamszu nie będą już spłaszczone. Gdy buty są oczyszczone i suche (susz zawsze w temperaturze pokojowej, ale z dala od źródeł ciepła), warto je wypastować. Wykorzystaj bawełnianą szmatkę, aby rozprowadzić pastę na bucie. Później weź do ręki miękką szczotkę i wetrzyj preparat w skórę. Odczekaj, aż buty wyschną. Etap pastowania można wykonać dwukrotnie. Aby skóra odzyskała swój pierwotny połysk, na koniec delikatnie wypoleruj obuwie specjalną rękawicą bądź szmatką. Twoje buty będą wyglądały jak nowe!
Domowe sposoby pielęgnacji skór? Twoje buty mówią TAK!
Jeśli musisz niezwłocznie wyczyścić swoje buty, ale nie masz pod ręką żadnych odpowiednich preparatów, nie musisz odkładać tego na później i chować ich do szafki. W swojej kuchni lub łazience na pewno znajdziesz parę produktów, które pomogą w pielęgnacji obuwia. Oliwa z oliwek lub zwyczajny krem nawilżający do twarzy przyda się w przypadku gładkiej skóry – niewielką ilość rozsmaruj na powierzchni buta, a następnie użyj miękkiej ściereczki, aby ją wypolerować. Przy pielęgnacji zamszu świetnie sprawdzi się pocieranie skóry wewnętrzną stroną skórki od banana. Swoje skórzane buty możesz również wyczyścić za pomocą ściereczki zamoczonej w zimnym mleku bądź przekrojonym w połowie ziemniakiem. Zanim jednak to zrobisz, usuń brud z powierzchni obuwia.