W jakich sektorach rynku świetnie sprawdzi się system ERP? Sprawdźmy!

Nowoczesne programy informatyczne znajdują szerokie zastosowanie w świecie współczesnego biznesu. Ich przekrój jest przy tym olbrzymi. Znajdziemy wśród nich zarówno mniejsze aplikacje, skupione na realizacji konkretnych zadań czy wsparciu klienta, jak i kompleksowe narzędzia umożliwiające sterowanie całym przedsiębiorstwem i zarządzanie wszystkimi posiadanymi przez nie zasobami. Wśród nich kluczową rolę odgrywają systemy ERP. Warto dowiedzieć się, jak działają, oraz w jakich branżach znajdują zastosowanie.

ERP – co to znaczy?

Sam skrót ERP (ang. Enterprise Resource Planning) pozwala na zrozumienie najważniejszego założenia oprogramowania tego typu. W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi, które najczęściej skupiają się na ściśle określonych działaniach (np. wsparciu księgowania, rachunkowości czy zarządzania sklepem), spoglądają na całą organizację jako na jeden organizm skupiający wiele różnych modułów.

System ERP znacząco usprawnia pracę, podnosi efektywność i gwarantuje sprawny przepływ informacji. Wdrożeniem ERP zajmują się firmy takie jak Kotrak.com, których specjalizacją jest dostarczanie rozwiązań IT dla klientów biznesowych. Okazuje się, że sama branża czy konkretny rynek nie ma większego znaczenia. System ERP sprawdzi się w każdym środowisku – https://kotrak.com/pl/oferta/comarch-erp/.

Systemy ERP: przykłady wykorzystania w biznesie

Każda, nawet najmniejsza, firma musi radzić sobie z realizacją bardzo zróżnicowanych zadań, często zachodzących w czasie rzeczywistym. Spójność danych i tempo przepływu informacji decydują natomiast o efektywności i komforcie pracy. Im wyższy wskaźnik workflow, reprezentujący poziom automatyzacji procesów, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu i większa precyzja.

Oczywiście im większa firma i im bardziej rozbudowane zadania wykonuje, tym mogą pojawić się większe problemy z zapewnieniem optymalnego przepływu informacji i realizacją wielu procesów równocześnie. Nie powinno więc dziwić, że systemy ERP znajdują zastosowanie przede wszystkim w dużych jednostkach o rozbudowanej charakterystyce działania.

Można z powodzeniem wdrożyć taki system również w małych i średnich działalnościach. Wiele zależy od profesjonalizmu i doświadczenia podmiotu odpowiedzialnego za wdrożenie ERP. Szeroki zakres dostępnych rozwiązań sprawia, że możliwe staje się dopasowanie narzędzia do każdego typu organizacji.

Systemy ERP w logistyce

Wyjątkowo ważną rolę odgrywają systemy ERP w logistyce. Przedsiębiorstwa logistyczne i spedycyjne stanowią jeden z najważniejszych sektorów rodzimej gospodarki. Jednocześnie zakres realizowanych przez nie zadań jest bardzo szeroki, a od sprawności przetwarzania danych zależy skuteczność i efektywność podmiotu, który musi rywalizować na bardzo wymagającym rynku.

System ERP pozwala przy tym na kompleksowe zajęcie się całym łańcuchem, łącznie z rozliczeniami, księgowością czy kwestiami kadrowymi i płacowymi. Wykorzystanie dodatkowych modułów sprawia natomiast, że automatyzacja może objąć również magazyn (wykorzystuje się w nim systemy WMS – Warehouse Management System).

Wykorzystanie modułów

Oprogramowanie obejmuje wszystkie sektory działania firmy, jednak konkretne działy zwykle są wyodrębniane w ramach konkretnych modułów. Wpływa to na niezwykle szeroką użyteczność systemu ERP. Produkcja – choć pozornie rozwiązania informatyczne mają z nią niewielką styczność – również może korzystać z takiego oprogramowania dzięki modułowi łączącemu w sobie dorobek współczesnej informatyki oraz automatyki przemysłowej.

Dodaj komentarz