Zwalczanie mrówek w ogrodzie — co robić, gdy tradycyjne metody nie działają?

Istnieje wiele domowych metod zwalczania mrówek. Przeglądając internet, możemy ich znaleźć naprawdę mnóstwo. Niestety, ich skuteczność jest bardzo ograniczona. Zwykle nie rozwiązują problemu, przez co trzeba sięgnąć po metody profesjonalne. Jak przebiega fachowe zwalczanie mrówek w ogrodzie? Kto świadczy tego typu usługi? Wyjaśniamy!

Na czym polega profesjonalne zwalczanie mrówek?

Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w tępieniu owadów. Zwykle w ich ofercie znajduje się zwalczanie mrówek w ogrodzie i domu. Jeśli chcesz zastosować specjalistyczny preparat na mrówki do ogrodu, skontaktuj się z firmą Stander – https://www.stander.pl/uslugi/zwalczanie-mrowek-w-domu-i-ogrodzie-ekologicznymi-sposobami/.

Firma oferuje zwalczanie mrówek jednym z wybranych sposobów. Specjalista dokonuje wyboru metody po wcześniejszej analizie sytuacji. Decyzja zależy od licznych czynników, takich jak miejsce bytowania mrówek czy wielkość koloni. Przykładowo, zwalczanie mrówek na trawniku jest stosunkowo proste.

Jeśli jednak pojawią się mrówki na przykład na warzywach na działce, to skuteczne i bezpieczne okazują się tylko wybrane metody. Najpopularniejsze specjalistyczne sposoby zwalczania mrówek, to:

  • oprysk szczegółowy,

  • metoda ULV,

  • dezynsekcja przy użyciu preparatów sypkich,

  • żelowanie.

Na mrówki na drzewkach najlepszy oprysk

Jednym ze sposobów tępienia mrówek w ogrodzie jest wykonanie oprysku szczegółowego. Metoda ta polega na aplikacji środka aktywnego z wodą pod ciśnieniem. Jest to działanie miejscowe. Środek trafia bezpośrednio do gniazda.

Zwalczanie mrówek w ogrodzie często odbywa się z użyciem właśnie tej metody. W obiektach zamkniętych ma to miejsce rzadziej, ze względu na zagrożenie, jakie oprysk stanowi dla człowieka. Warto zauważyć, że w niektórych sytuacjach oprysk to zdecydowanie najlepszy wybór. Przykładowo, jeśli pojawią się mrówki na drzewkach, w zasadzie nie ma innego wyjścia. Na drzewach zwykle brakuje przestrzeni na rozłożenie jakiejkolwiek trutki.

Alternatywą dla oprysku jest nieco podobna metoda ULV. W zasadzie to również pewnego rodzaju oprysk. Jednak w tym przypadku zwalczanie mrówek odbywa się przez oprysk rozproszony, w formie mgły. Nie mamy tu do czynienia z bezpośrednią aplikacją środka biobójczego.

Preparat na mrówki, czyli dezynsekcja i żelowanie

Jeśli pojawiają się mrówki w warzywach na działce, zastosowanie oprysku szczegółowego czy ULV może się okazać złym pomysłem. Środek biobójczy może bowiem doprowadzić do zniszczenia roślin. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest zwalczanie mrówek poprzez żelowanie.

Specjalistyczny żel można rozłożyć naokoło roślin, a dzięki zawartym w nim feromon mrówki same po niego przyjdą. Po spożyciu czeka je przykra niespodzianka, ponieważ w tym preparacie na mrówki w ogrodzie zawiera się trucizna. Dezynsekcja z użyciem środków sypkich również jest dobrym rozwiązaniem, jednak pod warunkiem stabilnej pogody. Mocny wiatr czy deszcz sprawiają, że środek staje się nieaktywny.

Wyboru metody zwalczania mrówek zawsze powinien dokonywać specjalista. Wykwalifikowany i doświadczony fachowiec wie najlepiej, jak przeprowadzić bezpieczne i skuteczne zwalczanie mrówek w ogrodzie, domu i w każdej innej lokalizacji.

Dodaj komentarz