Zwalczanie prusaków: dlaczego profesjonalne środki na insekty są lepsze niż metody domowe?

Prusaki – owady z rodziny karaczanów – to szkodniki przenoszące szereg groźnych chorób. Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, dlatego zwalczanie prusaków jest koniecznością, kiedy tylko pojawią się w pomieszczeniu. Wabione resztkami jedzenia, zalęgają się często w budynkach użytku publicznego, biurach oraz mieszkaniach. Na szczęście istnieją skuteczne środki na prusaki. Profesjonalne metody pozwalają szybko pozbyć się problemu. Dlaczego są lepsze od tradycyjnych sposobów?

Czy domowy sposób na prusaki może być skuteczny?

W internecie można znaleźć wiele porad na temat zwalczania prusaków. Nie brakuje głosów, że skuteczny środek na prusaki to na przykład mieszanka kwasu borowego z cukrem. Kwas borowy stanowi truciznę dla tych owadów, natomiast spożywają go dzięki zawartości cukru. Odstraszająco na prusaki w domu mają działać również cukier puder zmieszany z proszkiem do pieczenia oraz suszone kwiaty złocienia dalmatyńskiego. Jednak specjaliści, tacy jak firma Stander, stosują zupełnie inne, o wiele droższe środki na prusaki. Dlaczego? Powody są następujące:

  • zwalczanie prusaków domowymi metodami trwa bardzo długo,

  • zwykle nie udaje się zlikwidować całej populacji,

  • nawet jeśli prusaki w domu zostaną wytępione, prawdopodobnie uda im się przenieść na inne żerowisko, np. do sąsiada, skąd prawdopodobnie szybko powrócą.

Skuteczny środek na prusaki, czyli profesjonalne podejście

Aby raz na zawsze zlikwidować prusaki, potrzeba profesjonalnego podejścia do tematu. Specjalistyczne metody stosowane przez fachowców gwarantują szybkie uporanie się z prusakami w domu i każdym innym obiekcie. Obecnie zwalczanie prusaków polega zwykle na zastosowaniu jednej z trzech metod:

  • żelowanie,

  • oprysk,

  • zamgławianie ULV.

Na czym polega żelowanie?

Obecnie uważa się, że żelowanie to najbezpieczniejsza ze skutecznych metod zwalczania prusaków. Nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zwierząt, ani roślin. Zatem jak zwalczyć prusaki poprzez żelowanie? Metoda polega na zastosowaniu specjalistycznego żelu.

W jego skład wchodzi przede wszystkim substancja trująca dla owadów oraz feromony, które pełnią funkcję wabika dla insektów. Żel zostaje rozłożony na obszarze, na którym stwierdzono obecność prusaków. Owady zabierają cząstki żelu do innych osobników oraz same je spożywają. Tym samym, choć metoda nie polega na bezpośrednim, mechanicznym usunięciu owadów, jej efekty są widoczne bardzo szybko.

Oprysk to dobry sposób na prusaki

Kolejny skuteczny środek na prusaki to oprysk. W tej metodzie wykorzystuje się ciecz pod ciśnieniem, w której zawarte zostały cząsteczki substancji trującej. Aplikacja ma miejsce dokładnie w miejscu występowania insektów, stąd też często metoda ta bywa nazywana opryskiem szczegółowym. Skuteczność jest w tym przypadku bardzo wysoka, niestety metoda wymaga opuszczenia pomieszczenia przez ludzi, ze względu na szkodliwość substancji aktywnej.

Zamgławianie ULV

Ostatnią z godnych uwagi metod zwalczania prusaków jest zamgławianie ULV. Sposób polega na rozpyleniu mgły zawierającej cząsteczki substancji szkodliwej dla owadów. Zwalczanie prusaków w ten sposób cechuje się podobną skutecznością do stosowania oprysku szczegółowego. Również w tym przypadku konieczne jest opuszczenie pomieszczenia.

Istnieją zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby na prusaki. Niemniej jednak, aby problem został rozwiązany szybko i skutecznie, konieczne jest zastosowanie tych drugich.

Dodaj komentarz